Zelenskyj zrušil každoroční přehlídku na Den nezávislosti. Ušetřené peníze rozdělí mezi vojáky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na svém facebookovém profilu oznámil, že se letos nebude v Kyjevě konat tradiční přehlídka k příležitosti vyhlášení nezávislosti Ukrajiny. Státní svátek 24. srpna si budou Ukrajinci letos připomínat po osmadvacáté. Kolem 300 milionů ukrajinských hřiven (asi 266 milionů korun) bude podle Zelenského rozděleno mezi vojenský personál, informovala agentura Unian.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská přehlídka 24. srpna 2018 | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Zelenskyj podle svých slov chystá „nový formát“ oslav namísto „pompézní a očividně ne levné“ přehlídky. Mimo jiné bude prý vzdána čest hrdinům, napsal Unian.

„Myslím si, že letos bychom měli tyto peníze (obvykle vyčleněné na přehlídku, pozn. red.) raději rozdělit mezi naše hrdiny, naši armádu. A rozhodli jsme se přidelit 300 milionů hřiven v bonusech veškerému našemu vojenskému personálu,“ řekl Zelenskyj ve videu.

Agentura Tass poukázala, že loňská přehlídka k 27. výročí nezávislosti byla největší za poslední roky. Zúčastnilo se jí na 4500 příslušníků armády a 250 kusů techniky, včetně té letecké. Ukrajinské ministerstvo obrany cenu akce nezveřejnilo.

Přehlídky se loni zúčastnil například poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton. Tehdejší prezident Petro Porošenko na ní kritizoval pravoslavnou církev za schvalování Ruskem vedené hybridní války a prohlásil, že země „neochvějně míří na Západ“.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme