‚Žádáme jen spravedlivý trest.‘ Zelenskyj v OSN vyzval k odebrání hlasovacích práv Ruska

Proti Ukrajině byl spáchán zločin a my žádáme jen spravedlivý trest. Ve svém videoprojevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku to ve středu řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Světové lídry vyzval, aby Rusku odebrali hlasovací právo v mezinárodních institucích i možnost práva veta v Radě bezpečnosti OSN. Agresory je třeba potrestat a izolovat, řekl.

New York/Kyjev (Aktualizováno: 0:33 22. 9. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil formou videoprojevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku

Prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil formou videoprojevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku | Zdroj: Reuters

Ukrajinský prezident se zasedání neúčastní osobně, vystoupil ale prostřednictvím předem nahraného videozáznamu. Během své řeči uvedl, že existuje pět podmínek pro mír, o kterých se nevyjednává. Patří mezi ně potrestání ruské agrese, obnovení ukrajinské bezpečnosti a územní celistvosti a rovněž bezpečnostní záruky. Zelenskyj zároveň vyloučil jakýkoli jiný mírový návrh než ten, který navrhuje Ukrajina, a odmítl možnost, že by Ukrajina přijala neutralitu.

‚Jednoho dne jsme se probudili a všichni byli pryč.‘ Svědectví, jak obyvatelé Izjumu přežili okupaci

Číst článek

„Zločin byl spáchán proti našim hranicím, našim lidem, ženám, mužům, dětem. Chceme jen trest za ukradení našeho území, za mučení našich mužů i žen. My jsme tuto válku nevyprovokovali,“ zdůraznil Zelenskyj.

„Ukrajina chce mír, Evropa chce mír, svět chce mír. Je ale vidět, kdo je ten jediný, kdo chce válku,“ dodal.

Částečná mobilizace v Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil ve středu ráno částečnou mobilizaci. Podpořil také konání referend o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných či ovládaných částech ukrajinského území.

Vězení, nebo armáda. Rusové teď nemají na výběr a na emigraci je pozdě, říká ruský emigrant Litvin

Číst článek

Zelenskyj ve svém projevu naznačil, že výroky ruské strany o vyjednávání jsou pouze zdržovací taktikou a že činy Moskvy hovoří hlasitěji než její slova. „Mluví o jednáních, ale vyhlašují vojenskou mobilizaci. Mluví o rozhovorech, ale vyhlašují pseudoreferenda na okupovaných územích Ukrajiny,“ uvedl.

Ukrajinský prezident má za to, že Rusko chce strávit zimu přípravou svých sil na Ukrajině na novou ofenzivu, nebo alespoň přípravou opevnění a mobilizací dalších jednotek.

„Rusko chce válku. Taková je pravda. Ale Rusko nebude schopno zastavit běh dějin,“ konstatoval Zelenskyj a prohlásil, že „lidstvo a mezinárodní právo jsou silnější“ než Rusko, které nazval „teroristickým státem“.

Projev svého manžela poslouchala v sále i ukrajinská první dáma Olena Zelenská, která v OSN absolvovala řadu důležitých setkání. Mnoho delegací po projevu ocenilo Zelenského potleskem vestoje. Zástupci Ruska zůstali sedět.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme