Rusko prý lže o úspěšné mobilizaci. Shání další lidi, které by poslalo na smrt, tvrdí Zelenskyj

Rusko nechce s Ukrajinou vyjednávat o ukončení války, stále posílá na bojiště tisíce nových vojáků a skrytě pokračuje v částečné mobilizaci, kterou už označilo za skončenou. Ve svém pravidelném večerním projevu to v pátek řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj má ruská armáda na Donbase těžké ztráty a přišla tam o více vojáků než během obou čečenských válek.

Sledujeme online Kyjev (Aktualizováno: 9:48 5. 11. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

„Lžou o tom, že mobilizace byla úspěšně dokončena,“ řekl Zelenskyj | Zdroj: Reuters

„Pokud někdo zvažuje vyjednávání, tak nehledá způsoby, jak oklamat všechny kolem sebe, aby mohl poslat desítky nebo stovky tisíc dalších lidí – mobilizovaných nebo žoldáků – do mlýnku na maso,“ řekl Zelenskyj.

Putin umožnil verbování vězňů. ‚Legalizoval stav, který existuje už od léta,‘ míní politolog

Číst článek

„Lžou o tom, že mobilizace byla úspěšně dokončena... Pravda je, že v ruských regionech i na okupovaném ukrajinském území dál shánějí lidi, které by poslali na smrt,“ dodal ukrajinský prezident.

Podle ukrajinského generálního štábu nově mobilizovaní ruští vojáci míří i do Běloruska, které ruské armádě poskytlo ubytovací kapacity a výcvikové prostory.

„Bělorusko dál podporuje ozbrojenou agresi Ruské federace proti Ukrajině, přijímá a ubytovává ruské vojáky a poskytuje vojenské prostory pro výcvik,“ sdělil ukrajinský štáb.

Nejtěžší boje se podle Zelenského nyní vedou u měst Bachmut a Soledar v Doněcké oblasti. „Držíme tam svoje pozice,“ řekl prezident.

Ruské síly kromě toho pokračují ve vzdušných útocích. V sobotu ráno byl po celé Ukrajině s výjimkou Ruskem obsazeného poloostrova Krym vyhlášen letecký poplach, uvedl server Ukrajinska pravda.

Ukrajinské síly v pátek večer sestřelily dva ruské vrtulníky Ka-52 a šest vrtulníků Šáhed-136, informovalo v sobotu ráno jižní velitelství ukrajinské armády. Tvrzení válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze v době pokračujících bojů ověřit.

Zelenskyj ve svém večerním projevu sdělil, že Rusko v bojích na Ukrajině nejspíše ztratilo už tolik vojáků a munice jako během obou válek v Čečensku, které se odehrály v období 1994-1996 a 1999-2009.

Ani údaje o počtu obětí, které bojující strany zveřejňují značně odlišné, nelze nezávisle ověřit. Kyjev uvádí, že od začátku konfliktu v únoru přišlo Rusko o téměř 75 tisíc vojáků, Moskva přiznává zhruba desetinové ztráty.

Celkový počet zemřelých

O celkovém počtu zemřelých ukrajinských vojáků ani jedna ze stran pravidelně neinformuje, Rusko ale hlásí denní ztráty v řadách ukrajinských sil a ruský mediální projekt Agentstvo spočítal, že mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v těchto denních hlášeních od začátku války do 20. září informoval o více než 83 tisíc zabitých ukrajinských vojácích.

Jeho hlášení tak nejsou v souladu s výrokem šéfa resortu Sergeje Šojgua, který 21. září uvedl, že ukrajinské ztráty představují 61 207 mrtvých vojáků a 49 368 zraněných.

Podle Kyjeva je bilance mrtvých v řadách ukrajinských vojáků mnohem nižší. Koncem srpna náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj sdělil, že ve válce zahynulo bezmála devět tisíc ukrajinských vojáků. Podle oznámení ukrajinského generálního prokurátora Andrije Kostina z tohoto týdne si ruská agrese proti Ukrajině si vyžádala také životy 7938 civilistů, včetně 430 dětí.

ČTK, pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme