Železniční nehodu v Bavorsku pravděpodobně způsobila lidská chyba

Tragickou nehodu na železnici v jižním Bavorsku způsobilo pravděpodobně lidské selhání. S odvoláním na průběžné výsledky vyšetřování o tom informují německá média. Úřady ale tuto variantu odmítají potvrdit a čekají na vyhodnocení údajů z černých skříněk. Při čelní srážce dvou regionálních vlaků u Bad Aiblingu zemřelo 10 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při čelní srážce dvou regionálních vlaků u Bad Aiblingu zemřelo 10 lidí | Zdroj: Reuters

Do německých médií unikly první výsledky zkoumání vyšetřovatelů. Podle nich za neštěstí nejspíš může lidské selhání. Na vině byl údajně jeden z výpravčích. Ten měl na jednokolejné trati vypnout zabezpečovací systém, který automaticky zastaví vlak, pokud vyjíždí ze stanice na červenou.

Výpravčí tak prý chtěl umožnit průjezd zpožděného vlaku. Ve stejné době ale v opačném směru vjel na trať druhý vlak a obě soupravy pak do sebe v plné rychlosti v zatáčce narazily.

Deník Süddeutsche Zeitung zveřejnil informace od svých zdrojů z vyšetřování, podle kterých měl výpravčí vypnout zabezpečovací systém pro oba vlaky současně.

Mnichovský list v této souvislosti nevyloučil možnost, že výpravčí mohl jednat úmyslně. Policie a státní zastupitelství ale odmítly všechny tyto informaci potvrdit. Podle nich je třeba vyčkat na vyhodnocení dat z černých skříněk, kam se zapisovaly údaje o průběhu jízdy obou vlaků.

Vyloučená tak stále není ani varianta, že příčinou nehody byla technická závada.

Několik mrtvých a těžce zraněných si vyžádala srážka dvou vlaků u bavorského městečka Bad Aibling | Foto: Reuters

Hasiči dnes začali s odklízením trosek havarovaných vlaků. Ty do sebe narazily v rychlosti možná až 100 kilometrů v hodině a obě soupravy se do sebe doslova zakously. Aby je bylo možné od sebe odtrhnout, musejí přijet dva speciální železniční jeřáby. Jeden už dnes dopoledne dorazil z Lipska, druhý má během odpoledne přijet z Fuldy. Samotné odklízení těch trosek pak má trvat dva dny.

Záchranáři ale už neočekávají, že by v nich ještě našli nějaké pasažéry. Všechny cestující se jim už prý podařilo vyprostit a z 80 zraněných už podle lékařů není nikdo v ohrožení života.

Nebýt volna o masopustním úterý, mohlo dojít ještě k větší tragédii, protože by podle jihobavorského policejního prezidenta Roberta Koppa sedělo ve vlacích mnohem více lidí.

Vlaky, které se srazily, patří společnosti Transdev, což je největší soukromý železniční a autobusový dopravce v Německu. Firma v Horním Bavorsku provozuje vlaky pod obchodní značkou Meridian.

Zatím nejhorší bilanci ze všech vlakových neštěstí má nehoda u Eschede v Dolním Sasku z roku 1998. Při kolizi rychlovlaku ICE s mostem tehdy zemřelo 101 lidí.

V německém Bad Aiblingu sloužili mši za oběti a zraněné z železničního neštěstí

Číst článek

ČRo, Pavel Polák, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme