Železniční neštěstí v Japonsku nepřežily desítky lidí

Havárie příměstského vlaku v Japonsku si vyžádala nejméně 49 mrtvých a přes tři stovky zraněných. Nejhorší železniční neštěstí v zemi za posledních 42 let se stalo v provincii Hjógo poblíž Ósaky. Vlak v zatáčce vykolejil a najel do obytné budovy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železniční neštěstí v Japonsku

železniční neštěstí v Japonsku | Zdroj: ČTK

Nehoda se stala v 9:18 místního času (02:18 SELČ) v Amagasaki poblíž Ósaky, asi 400 kilometrů západně od Tokia. Téměř 600 lidí do cílové stanice nedojelo.

Zaplněná souprava v zatáčce na předměstí Ósaky vykolejila, zdemolovala zaparkovaný automobil a narazila do devítipatrového obytného komplexu, stojícího jen pár metrů od trati.

"Stál jsem když došlo k havárii. Uslyšel jsem skřípení brzd a vlak se začal nebezpečně houpat. Spadl jsem na zem a mám velmi těžce poraněnou nohu," líčí poslední vteřiny před vykolejením jeden z cestujících.

Dva ze čtyř vykolejených vagonů náraz do stěny budovy údajně zploštil na polovinu. Televizní záběry ukazovaly sanitky odvážející raněné a záchranáře se speciálními nástroji, kteří se snaží vyprostit cestující uvězněné v převrácených vagonech.

Nejnovější bilance hovoří o 49 mrtvých, patrně ale není konečná. Počet zraněných údajně překročil 340. Zatím není jasné, zda všechny oběti pocházejí z řad cestujících, nebo jsou mezi nimi i kolemjdoucí a obyvatelé poškozené obytné budovy.

Příčiny neštěstí zatím nejsou známy. Podle výpovědí svědků ale vykolejení vlaku v zatáčce mohla zavinit příliš vysoká rychlost jízdy, hovoří se i o malých zkušenostech 23letého strojvůdce, který měl s řízením už v minulosti problémy.

Cestující z havarovaného vlaku vypověděli, že jejich linka měla zpoždění a že podle jejich názoru jel vlak rychleji než 70 kilometrů za hodinu, což je rychlost předepsaná v zatáčce, kde se nehoda udála. Řidič byl při havárii těžce zraněn, ale spolupracuje s policií při vyšetřování příčin tragédie.

Japonsko má jednu z nejhustších a nejvyužívanějších železničních sítí na světě. Podobné nehody jsou tam však velmi ojedinělé a dnešní neštěstí je nejhorším za posledních 42 let. V roce 1963 zahynulo při několikanásobné srážce na železnici poblíž Jokohamy 160 osob.

Při říjnovém zemětřesení v provincii Niigata na západě Japonska vykolejil vagon rychlostní vlakové soupravy. Šlo o první podobnou nehodu za 40 let od doby, kdy Japonci rychlovlaky šinkansen zavedli. Vlak jel rychlostí 120 kilometrů v hodině, ale nikomu z cestujících se nic nestalo.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme