Železniční spojení přes nejstřeženější hranici světa bylo obnoveno

Nejstřeženější hranice světa se symbolicky otevřela. Po více než padesáti letech dnes projel mezi Jihokorejskou republikou a komunistickou KLDR první vlak, který brzy následovala v opačném směru na druhé obnovené trati další souprava. Šlo pouze o testovací jízdy s celkem 150 pasažéry. Naposledy překonal vlak hranici mezi Koreami během války na poloostrově počátkem padesátých let 20. století, vezl tehdy raněné a uprchlíky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak přejíždí přes hranici mezi Severní a Jižní Koreou

Vlak přejíždí přes hranici mezi Severní a Jižní Koreou | Foto: AFP

První souprava vyjela z Jižní do Severní Koreje, druhá přibližně ve stejnou dobu opačným směrem. V obou vlacích jelo 150 lidí, sto z Jižní, 50 ze Severní Koreje. Mezi cestujícími byli i ministři obou vlád. Cizinci včetně zahraničních novinářů se jízdy nemohli zúčastnit.

Zhruba ve stejný čas, tedy v poledne místního času přejely oba vlaky společnou hranici, první na severozápadní trati Kjongi vedoucí z jihokorejského Munsanu do ekonomické zóny Kesong na severokorejské straně, druhá souprava pak po východní železnici Tonghe zamířila opačným směrem od severokorejské hory Kumgang do Čedžinu na druhé straně hranice.

Koleje jsou položeny jen na zhruba pětadvaceti, respektive sedmadvaceti kilometrech. Jižní Korea poskytne totalitnímu státu podle dohody za svolení k uskutečnění jízd materiální pomoc. Soul by chtěl v budoucnu spojení znormalizovat a napojit se tak na ruskou a tím i evropskou síť, což by pro něj mělo značný ekonomický význam. Výrazně by se tím totiž zkrátila přeprava zboží, která je v současnosti možná pouze po moři.

Vlak mezi Severní a Jižní Koreou vyjel naposledy 12. června 1951, kdy převážel raněné vojáky a zajatce, poté byla trať poničena. Práce na její obnově byly zahájeny po historickém summitu v roce 2000, kterého se zúčastnili severokorejský vůdce Kim Čong-il a tehdejší jihokorejský prezident Kim Te-džung.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme