Železniční vagony výhradně ženám začaly jezdit v Jakartě

Cílem tohoto kroku je ochránit ženy přes harašením a sexuálním obtěžováním, kterému prý musely ženy v přeplněných vlacích čelit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koleje

Koleje | Foto: Vojtěch Berger

Zatím je to prvních asi 10 vlaků, ale brzy přibudou další. Zmíněné vagony jsou označeny velkou růžovou nálepkou, kde je silueta žena a piktogramy vyjmenovávají, kdo všechno do vagonu smí a nesmí. Panáček - muž je přeškrtnutý, stejně jako piktogram - symbol páru. Naopak žena s dítětem je vítána.

Samozřejmě, je to na ženách samotných, zda-li budou jezdit dál společně s muži a nebo, kde to jde, využívat speciální vagony jen pro ženy. Indonésie sice je se svými 240 000 miliony obyvatel nejlidnatější muslimskou zemí, pravidla islámem inspirovaná pravidla chování ale nejsou tak přísná, jako třeba v některých arabských zemích a hlavním důvodem, proč vznikly tyto speciální vagony pro ženy je snad opravdu onen fakt, že v těch přeplněných příměstských vlacích, kterými cestuje do Jakarty za prací až 500 000 lidí denně, se cítily nepohodlně.

Zřejmě první specializovaný vlak pro ženy vyjel v indické Bombaji už v roce 1992. Dnes podobné vlaky, které se jmenují Ladies Speciále, tedy jen pro dámy, vyjíždějí na předměstí New Delhi, Mumbai, Chennai and Calcutta.

Nedávno zavedli podobný vlak pro ženy v Malajsii, jezdí v Japonsku a vagóny s růžovými pruhy, určené jen ženám, najdeme možná trochu překvapivě i metru v Rio de Janeiru.

Milan Kopp, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme