Zeman a Schüssel zřídí „červený telefon” k Temelínu.

Průhlednější poskytování informací o jaderné elektrárně Temelín a zřízení "červeného telefonu" k tomuto účelu mezi vládami České republiky a Rakouska je hlavním výsledkem jednání českého premiéra Miloše Zemana a rakouského spolkového kancléře Wolfganga Schüssela. Oznámili to dnes v noci po schůzce v Židlochovicích, kde Schüssel zopakoval požadavek Rakušanů zastavit zkušební provoz Temelína, Zeman však k tomu zatím nevidí důvod. Úterní noční jednání ve vládním židlochovickém zámku tak nebude mít žádný vliv na zkušební provoz prvního reaktoru jaderné elektrárny Temelín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání o dalším osudu temelínské elektrárny se kromě Zemana a Schüssela zúčastnili také český ministr zahraničí Jan Kavan a rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer.

Česká republika a Rakousko budou respektovat standardy bezpečnosti jaderné energetiky, které v budoucnu vypracuje skupina pro otázky jaderné energie Evropské komise. Prostředníkem pro další jednání mezi ČR a Rakouskem o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín a jejím vlivu na životní prostředí by se měl v budoucnu stát komisař Evropské unie Günter Verheugen.

"Česká vláda má stejný zájem jako rakouská, aby Temelín byl bezpečný, a pokud se ukáže, že není, nebudeme Temelín provozovat," řekl novinářům po jednání se Schüsselem Zeman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme