Zeman chce, aby Evropská unie zmírnila boj proti tabákovým výrobkům

Evropa by měla v boji proti kouření vzít ohled na zájmy tabákových firem, konkrétně české továrny Philip Morris. V Bruselu to řekl český prezident Miloš Zeman. Ten upozornil, že Evropská unie musí při zákonech týkajících se tabákových výrobků používat zdravý rozum. Zeman proto požaduje, aby Evropský parlament odložil hlasování o takzvané tabákové směrnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety, kouření, tabák (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Tabáková směrnice má zavést jednotný vzhled krabiček s cigaretami nebo zakázat mentolky a jiné cigarety s příchutí. Česko s tím dlouhodobě nesouhlasí.

Podle něj může návrh snížit zisky výrobců cigaret, a tím připravit o práci lidi, kteří pro ně pracují. Tento argument podpořil i prezident Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman lobboval v Bruselu za tabák

„Pevně věřím, že zvítězí zdravý rozum a zájem na zaměstnanosti asi 1500 zaměstnanců podniku Philip Morris v Kutné Hoře,“ řekl Zeman po schůzce s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Zmínil také dalších 10 tisíc lidí, jejichž pracovní místa s továrnou souvisejí.

Evropští politici ohledně kouření většinou argumentují spíše jeho negativními dopady na zdraví než ekonomickými zájmy. Europoslanci by o návrhu měli hlasovat začátkem října.

Kouření zabije každý rok 18.000 Češek a Čechů, kouří třetina lidí | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Kouření způsobuje poškození orgánů | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme