Putin Zemanovi v Pekingu děkoval za rozvoj vztahů. Ladili listopadovou návštěvu Moskvy

Český prezident Miloš Zeman v Pekingu jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Na hodinovém setkání spolu mluvili o listopadové návštěvě Ruska i o ekonomice. Putin Zemanovi poděkoval za rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti Česka a Ruska Miloš Zeman a Vladimir Putin se sešli v Pekingu. | Foto: Karel Čapek | Zdroj: ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že chápe své nedělní setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem jako součást přípravy Zemanovy listopadové návštěvy Ruska.

Podle agentury TASS také Zemanovi poděkoval za úroveň rusko-českých vztahů v minulých letech. Český prezident řekl, že je třeba se zaměřit na rozvoj konkrétních vazeb mezi Ruskem a Českou republikou.

Hlavy států se setkaly v rámci pekingské konference věnované vybudování novodobé Hedvábné stezky spojující Čínu s většinou Asie, Evropy a Afriky. Hovořily spolu rusky.

Zeman jednal s čínským prezidentem o novodobé Hedvábné stezce

Číst článek

"Známe váš názor na rusko-české vztahy," řekl Putin českému prezidentovi podle TASS na začátku setkání. "Do značné míry díky vám se naše vztahy v posledních letech, a to bez ohledu na složitosti, přece jen udržují na vysoké úrovni a rozvíjejí se," řekl ruský prezident na adresu Zemana.

Prohlásil rovněž, že schůzku považuje za součást "přípravy prezidentovy návštěvy Ruska v listopadu". Návštěva se už podle ruské hlavy státu začala připravovat. "Ministerstva kultury a zahraničních věcí už v Moskvě připravují výstavu (o Pražském hradu), takže věříme, že potěšeni budou také ruští znalci umění a ruská veřejnost," citovala ruská agentura šéfa Kremlu.

K ekonomickým vztahům Putin konstatoval, že "bez ohledu na pokles předchozích let se začátkem letošního roku obchodní obrat zvýšil o 44 procent". "Je to dobré znamení a dobrý trend, který je třeba zachovat," dodal Putin.

Zeman růst obchodní výměny přičítá přílivu ruských turistů do ČR. "Souvisí to s postupným zvyšováním příjmů občanů, které se bohužel v důsledku krize snížily, ale teď reálné příjmy ruských občanů začaly stoupat a s tím také turistická aktivita," řekl Zeman.

 

"Plně s vámi souhlasím, že se musíme soustředit na rozvoj konkrétních vztahů (mezi Ruskem a ČR)," sdělil český prezident podle TASS. Představil Putinovi nového ministra obchodu a průmyslu Jiřího Havlíčka slovy, že jakožto mladý člověk "nenese vinu na tom, co se stalo v minulosti". "Po 2,5leté přestávce se bude konat zasedání mezivládní komise a očekáváme, že poskytne nové impulsy naší spolupráce," řekl Zeman.

 

Na konferenci vystoupí i Putin. S českým prezidentem se měl naplánované hodinové setkání dvě hodiny po čínském poledni (08:00 SELČ). Mluvit budou o ekonomické spolupráci či bezpečnosti. Zeman dlouhodobě kritizuje protiruské sankce, které byly na Rusko uvaleny po anexi Krymu v roce 2014.

Prezidenta na jednáni doprovodili jeho kancléř Vratislav Mynář a hlavní šéfporadce Martin Nejedlý. Za českou stranu se účastní i ministr průmyslu Jiří Havlíček. V ruské delegaci je ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Putin podle TASS řekl, že chápe setkání s prezidentem ČR jako součást přípravy Zemanovy listopadové návštěvy Ruska. Zeman nedávno řekl, že by s sebou chtěl vzít výstavu o "pokladech Pražského hradu". Podle agentury TASS také Zemanovi poděkoval za úroveň rusko-českých vztahů v minulých letech. Český prezident řekl, že je třeba se zaměřit na rozvoj konkrétních vztahů mezi Ruskem a Českou republikou.

Zeman se s ruskými představiteli setkává poměrně často. Jednal s nimi třeba v roce 2015 při oslavách 70. výročí konce druhé světové války. S Putinem se potkal i během své poslední návštěvy Číny v roce 2015. V říjnu 2014 také jednal na mezinárodní akci v Miláně s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem. Mluvil i s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme