Putin Zemanovi v Pekingu děkoval za rozvoj vztahů. Ladili listopadovou návštěvu Moskvy

Český prezident Miloš Zeman v Pekingu jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Na hodinovém setkání spolu mluvili o listopadové návštěvě Ruska i o ekonomice. Putin Zemanovi poděkoval za rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti Česka a Ruska Miloš Zeman a Vladimir Putin se sešli v Pekingu.

Prezidenti Česka a Ruska Miloš Zeman a Vladimir Putin se sešli v Pekingu. | Foto: Karel Čapek | Zdroj: ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že chápe své nedělní setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem jako součást přípravy Zemanovy listopadové návštěvy Ruska.

Podle agentury TASS také Zemanovi poděkoval za úroveň rusko-českých vztahů v minulých letech. Český prezident řekl, že je třeba se zaměřit na rozvoj konkrétních vazeb mezi Ruskem a Českou republikou.

Hlavy států se setkaly v rámci pekingské konference věnované vybudování novodobé Hedvábné stezky spojující Čínu s většinou Asie, Evropy a Afriky. Hovořily spolu rusky.

Zeman jednal s čínským prezidentem o novodobé Hedvábné stezce

Číst článek

"Známe váš názor na rusko-české vztahy," řekl Putin českému prezidentovi podle TASS na začátku setkání. "Do značné míry díky vám se naše vztahy v posledních letech, a to bez ohledu na složitosti, přece jen udržují na vysoké úrovni a rozvíjejí se," řekl ruský prezident na adresu Zemana.

Prohlásil rovněž, že schůzku považuje za součást "přípravy prezidentovy návštěvy Ruska v listopadu". Návštěva se už podle ruské hlavy státu začala připravovat. "Ministerstva kultury a zahraničních věcí už v Moskvě připravují výstavu (o Pražském hradu), takže věříme, že potěšeni budou také ruští znalci umění a ruská veřejnost," citovala ruská agentura šéfa Kremlu.

K ekonomickým vztahům Putin konstatoval, že "bez ohledu na pokles předchozích let se začátkem letošního roku obchodní obrat zvýšil o 44 procent". "Je to dobré znamení a dobrý trend, který je třeba zachovat," dodal Putin.

Zeman růst obchodní výměny přičítá přílivu ruských turistů do ČR. "Souvisí to s postupným zvyšováním příjmů občanů, které se bohužel v důsledku krize snížily, ale teď reálné příjmy ruských občanů začaly stoupat a s tím také turistická aktivita," řekl Zeman.

 

"Plně s vámi souhlasím, že se musíme soustředit na rozvoj konkrétních vztahů (mezi Ruskem a ČR)," sdělil český prezident podle TASS. Představil Putinovi nového ministra obchodu a průmyslu Jiřího Havlíčka slovy, že jakožto mladý člověk "nenese vinu na tom, co se stalo v minulosti". "Po 2,5leté přestávce se bude konat zasedání mezivládní komise a očekáváme, že poskytne nové impulsy naší spolupráce," řekl Zeman.

 

Na konferenci vystoupí i Putin. S českým prezidentem se měl naplánované hodinové setkání dvě hodiny po čínském poledni (08:00 SELČ). Mluvit budou o ekonomické spolupráci či bezpečnosti. Zeman dlouhodobě kritizuje protiruské sankce, které byly na Rusko uvaleny po anexi Krymu v roce 2014.

Prezidenta na jednáni doprovodili jeho kancléř Vratislav Mynář a hlavní šéfporadce Martin Nejedlý. Za českou stranu se účastní i ministr průmyslu Jiří Havlíček. V ruské delegaci je ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Putin podle TASS řekl, že chápe setkání s prezidentem ČR jako součást přípravy Zemanovy listopadové návštěvy Ruska. Zeman nedávno řekl, že by s sebou chtěl vzít výstavu o "pokladech Pražského hradu". Podle agentury TASS také Zemanovi poděkoval za úroveň rusko-českých vztahů v minulých letech. Český prezident řekl, že je třeba se zaměřit na rozvoj konkrétních vztahů mezi Ruskem a Českou republikou.

Zeman se s ruskými představiteli setkává poměrně často. Jednal s nimi třeba v roce 2015 při oslavách 70. výročí konce druhé světové války. S Putinem se potkal i během své poslední návštěvy Číny v roce 2015. V říjnu 2014 také jednal na mezinárodní akci v Miláně s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem. Mluvil i s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme