Zeman se v Tatrách sešel s Kiskou. Chce řešit výstavbu Českého domu v Bratislavě

Prezidenti České a Slovenské republiky se sešli ve Vysokých Tatrách. O netradiční místo setkání pro první návštěvu po inauguraci požádal Andreje Kisku sám Miloš Zeman. Prezidenti řešili především oslavy stoletého výročí vzniku Československa a shodli se, že vztahy obou zemí jsou nadstandardní. Zeman se následně sešel také se slovenským premiérem Petrem Pellegrinim.

Štrbské Pleso (Aktualizováno: 20:47 5. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti Miloš Zeman a Andrej Kiska | Zdroj: Pražský hrad

Za jediný problém ve spolupráci Česka a Slovenska označil prezident Zeman zatím nenaplněný plán na výstavbu Českého domu v Bratislavě.

„Já vás chci informovat, že jsem se rozhodl řešit neexistenci Českého domu v Bratislavě a věnovat tomu – bude-li nutno – celých pět let svého druhého funkčního období,“ prohlásil český prezident.

Andrej Kiska svůj protějšek ujistil, že stavba vznikne. „Neboj se, devět milionů českých korun (na stavbu) určitě najdeme a Český dům v Bratislavě určitě vznikne.“

Na závěr svého projevu poděkoval Miloš Zeman odstupující velvyslankyni Livii Klausové za její diplomatickou službu na Slovensku.

Andrej Kiska a Miloš Zeman se v průběhu následujících měsíců ještě několikrát setkají na oslavách 100. výročí Československa nejprve v Praze 28. října a o dva dni později v slovenském Martině. Oba by také mohli absolvovat společnou jízdu vlakem z Brna do Bratislavy.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) se při návštěvě Slovenska projel v kočáře okolo jezera Štrbské Pleso se svým slovenským prezidentem Andrejem Kiskou | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Schůzka s Pellegrinim

Slovenský premiér Peter Pellegrini tlumočil prezidentovi Zemanovi při jejich čtvrteční schůzce ve Vysokých Tatrách postoj slovenské vlády, která považuje povolání velvyslance v Moskvě na konzultace do Bratislavy za dostatečnou reakci na otravu někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala v Británii.

Slovensko v kauze na rozdíl od většiny členských zemí EU včetně Česka k vyhoštění ruských diplomatů nepřistoupilo, což kritizoval slovenský prezident Kiska.

S ohledem na důkazy, které jsme dosud měli k dispozici, považujeme postoj Slovenské republiky a stažení velvyslance z Moskvy za dostatečné," řekl Pellegrini novinářům po schůzce se Zemanem.

Zeman předtím uvedl, že má určité pochybnosti o vypovídání zahraničních diplomatů, byť respektuje dělbu kompetencí v této věci.

Zeman se podle Pellegriniho zajímal také o nedávnou politickou krizi na Slovensku, kterou propukla po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Krize vyústila v demisi bývalého premiéra Roberta Fica a k vytvoření nového kabinetu, ve kterém zůstala většina ministrů Ficovy vlády.

O něco dražší

Cesta Miloše Zemana na Slovensku je kvůli jeho požadavku na návštěvu Vysokých Tater o něco dražší než obvykle. Serveru iRozhlas.cz to potvrdil mluvčí slovenského prezidenta Roman Krpelan.

„Je pravděpodobné, že (náklady) budou i něco vyšší, ale nebude to žádná výrazná suma. Spíš se prodražují náklady pro slovenskou část delegace, která se musela přesunout do Vysokých Tater.“ Náklady na návštěvu zatím nejsou vyčísleny, měly by se ale pohybovat v jednotkách tisíc eur.

Prezidenti se setkali v hotelu na Štrbském Plese i přesto, že kancelář slovenského prezidenta má ve své správě zámeček Hohenlohe v Tatranské Javoriné. Ten podle kanceláře ale nevyhovoval z kapacitních důvodů.

Návštěvu v Tatrách na Slovensku absolvovali i jiní státníci – například prezident Polska nebo Gruzie. „I v minulosti se stávalo, že prezident Andrej Kiska zval své hosty právě do Vysokých Tater, odkud pochází,“ uvedl Krpelan.  

Marie Štenglová, Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme