Zeman ocenil Foglarův vynález. Český pavilon na Expu otevřel prezident s cimbálovkou

České pivo, letoun na elektropohon i dům s nulovou spotřebou energie. Národní pavilon České republiky vítá ode dneška návštěvníky EXPA 2017 v kazašské Astaně. Na jeho otevření nechyběl ani prezident Miloš Zeman, který se spolu s nejvyššími představiteli téměř dvou desítek zemí světa zúčastnil také slavnostního ceremoniálu.

Astana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cimbálová muzika vítá návštěvníky českého pavilonu ještě před samotným vstupem do dvoupatrové expozice. Už jen tato hudba láká mnohé, aby se nejen zastavili, ale také se dozvěděli něco víc o zemi, která leží ve středu Evropy.

Mladá návštěvnice z Kazachstánu přiznává, že prý nic podobného neslyšela a málo toho ví i o samotné České republice, přesto se prý teď rozhodla, že při své plánované cestě po Evropě Prahu určitě navštíví.

Foglarův vynález skutečností

Celé expozici pak vévodí dva létající stroje. Nepřehlédnutelný je jak sportovní letoun budoucnosti na elektrický pohon, tak i černé létající kolo. Jak při této příležitosti uvedl prezident Miloš Zeman, který českou expozici slavnostně otevřel, vysněný vynález z díla Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu se tak konečně stává skutečností.

„Je to krásná detektivka a nikdo nevěřil, že by kolo někdy mohlo létat, ale teď tady vidím funkční model," řekl Zeman. Realitou však začínají být i jiné donedávna ještě futuristické projekty.

Češi mají spoustu nápadů, loni si nechali patentovat nejvíce vynálezů za posledních 20 let

Číst článek

„To je model technologie budoucnosti na zpracování organického odpadu i plastů, pneumatik, kalů z čistíren odpadních vod," představuje Radiožurnálu elektrárnu vyrábějící energii z odpadů Robert Málek zastupující společnost Hedviga. Jak dodává, takováto elektrárna už funguje ve Velké Británii, konkrétně na pneumatiky a chystá se výstavba dalších v Německu či na Slovensku. V samotné české republice zatím ne.

Zájem však je i také o vodní elektrárny. „Je to obnovitelný zdroj energie. Tahle elektrárna je domácího typu a zákazníci si ji mohou prohlédnout a sami navrhnout kolik jim to ušetří uhlí, kolik jim to utáhne domácností, chalup nebo jiných rekreačních zařízení," vysvětluje Jan Šíp z firmy Mavel.

Unikátní je tady určitě i model domu, který si sám vyrábí a hlídá spotřebu elektřiny, nebo elektrobus využívající nejmodernější poznatky z oblasti nanotechnologií. Chybět tu však nesmí ani česká tradiční kuchyně a pivo.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme