Zeman: Odveta začne brzy, Česko nabízí vojenské síly

České vojenské jednotky, které vláda nabídla spojencům pro boj s terorismem, jsou ve velmi vysokém stupni pohotovosti, žádný konkrétní rozkaz však neobdržely. Podle náměstka ministra zahraničí Pavla Teličky Spojené státy zatím Českou republiku o pomoc nepožádaly. Premiér Miloš Zeman ve včerejším mimořádném rozhlasovém a televizním projevu oznámil, že operace v rámci celosvětového boje proti mezinárodnímu terorismu budou zahájeny v nejbližších dnech, možná dokonce hodinách. Zeman za Českou republiku spojencům nabídl vyslání polních nemocnic, protichemických jednotek a 6. brigády speciálních sil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanec Spojených států Craig Stapleton seznámil prezidenta Václava Havla s důkazy, které usvědčují Usámu bin Ládina z teroristických útoků na americká města. Podle Havlova mluvčího Ladislava Špačka mluvili oba politici také o připravované odvetě za atentáty, která se očekává v nejbližších hodinách. Prezident amerického velvyslance ujistil o tom, že Česká republika je odhodlána ve válce proti terorismu pomoci.

K tomu, jaká je pravděpodobnost, že se Česká republika skutečně zapojí do bojových akcí, se pro Radiožurnál vyjádřil ministr obrany Jaroslav Tvrdík. "Předpokládaný odvetný útok bude v momentě kdy nastane záležitostí pouze Spojených států a pravděpodobně jeho nejbližšího spojence Velké Británie. Nepředpokládá se, že by v první etapě byly nasazeny jednotky jiných aliančních států." Proto termín termín, čas a strategie nasazení je podle Tvrdíka plně v působnosti těchto dvou států. Tvrdík uvedl, že české elitní vojenské jednotky jsou připraveny vyjet během několika hodin. "Tyto jednotky jsou v silách okamžité reakce, jsou připravovány pro Severoatlantickou alianci, byly to jedny z prvních, které jsme vyčlenili."

Česká republika nabízí spojencům pro očekávanou akci proti teroristům rotu chemické ochrany, polní nemocnice a 6. brigádu speciálních sil. Právě o posledně jmenované jednotce je z pochopitelných důvodů veřejnost jen velmi málo informovaná. Jak ale Radiožurnálu potvrdil ministr obrany Jaroslav Tvrdík, je plně srovnatelná s elitními jednotkami ostatních států Severoatlantické aliance. "Pravidelně se zahraničními protiteroristickými jednotkami cvičí, v celé řadě oblastí je schopná je i porážet. Zítra jednotku představíme velvyslanci Spojených států, který navštíví Prostějov v doprovodu premiéra Miloše Zemana."

S názorem ministra Tvrdíka se plně ztotožňuje i specialista na bezpečnostní otázky, generál Antonín Rašek. "Jednotka je skutečně srovnatelná s jednotkami spojenců v NATO, zejména Britů a Francouzů. Jde o jednotku hloubkového průzkumu, která je navíc schopna bojovat ve velmi svízelných podmínkách tak jako jednotky americké armády." Rozsah nabídnuté vojenské pomoci hodnotí generál Rašek jako optimální. "Jsou vybrány skutečně nejlepší jednotky, které mají zkušenosti ze Saudské arábie a z prostoru bývalé Jugoslávie," dodal.

Vojáci 6. brigády speciálních sil z Prostějova jsou pro případnou misi v Afghánistánu připraveni. Už od poloviny září jsou v pohotovosti a čekají na případné rozkazy z centrály NATO. Jejich velitel Josef Trojan ale Českému rozhlasu odmítl sdělit k přípravě své brigády s odvoláním na vojenské tajemství cokoli bližšího: "Jednotka plní úkoly výcviku a je schopná plnit všchny úkoly, které před nás budou postaveny."

Liberecká 9. rota chemické ochrany, která je součástí elitních sil okamžité reakce NATO, zatím neobdžela žádné zvláštní úkoly v souvislosti s odvetou za teroristické útoky ve Spojených státech. Více Českému rozhlasu prozradila mluvčí roty Vlastimila Cyprisová. "Situace je stále stejná, běh jednotky jde podle ročního plánu, byla tady pouze zesílená bezpečnostní opatření. Žádné konkrétní úkoly jsme neobdrželi, jednotka zítra a pozítří odjíždí na naplánované cvičení do Turecka."

Olomoucká vojenská nemocnice je připravená poskytnout zkušený persoánál pro polní nemocnici, kterou česká vláda nabídla spojencům. Stálou pohotovost mají v tuto chvíli dva lékaři a dvě zdravotní sestry. V případě pokynů ministerstva obrany je pak zvlášní vozidlo dopraví na místo určení. Olomoučtí zdravotníci už mají zkušenosti z dřívějších misí ma Balkáně, dva lékaři jsou momentálně v Makedonii v rámci mírových misí OSN.

Premiér sdělil, že informace nasvědčující brzkému zahájení akcí obdržel v úterý ráno. Podle Zemana se s teroristy nevyjednává, s teroristy se bojuje. Spojené státy dnes vedení Severoatlantické aliance předložily důkazy spojující atentáty 11. září v New Yorku a Washingtonu s organizací Al-Káida v Afghánistánu se ukrývajícího Usámy bin Ládina.

NATO pak došlo k závěru, že byly naplněny podmínky pro aplikaci článku pět Washintonské smlouvy, podle kterého je útok na jeden ze členských států útokem na všechny. "Nejpozději po 11. září se náš svět rozdělil na dva světy. Na svět lidí, kteří vyznávají hodnoty individuální svobody, úcty k lidskému životu a úcty k toleranci a na svět lidí, kteří vyznávají nenávist, pohrdání lidským životem a fanatickou podporu nejrůznějších náboženství nebo ideologií s touhou vyhladit nevěřící," řekl premiér v projevu, který přenášel Český rozhlas a všechny celoplošné televizní stanice.

Zde si můžete přečíst premiérův projev v celém znění, nebo si ho vyslechnout.

"Dnes (v úterý) ráno jsem obdržel informace nasvědčující tomu, že v nejbližších dnech, možná dokonce v nejbližších hodinách, dojde k zahájení operace celosvětového boje proti terorismu. Považuji proto za svoji samozřejmou povinnost před vás předstoupit a seznámit vás se stanoviskem vlády České republiky k současné politické situaci.

Nejpozději po 11. září se náš svět rozdělil na dva světy. Na svět lidí, kteří vyznávají hodnoty individuální svobody, úcty k lidskému životu a úcty k toleranci a na svět lidí, kteří vyznávají nenávist, pohrdání lidským životem a fanatickou podporu nejrůznějších náboženství nebo ideologií, s touhou vyhladit nevěřící.

Česká republika se musí rozhodnout na které straně bude stát. A musí se rozhodovat nikoliv jenom slovy, ale především činy. A musí přitom vycházet ze svých historických zkušeností, které dokazují, že ustupovat teroristickému agresorovi se nevyplácí. Kdyby byl Adolf Hitler napaden v roce 1936, kdy obsazoval Porýní, byl by pravděpodobně konflikt krátký. Kdyby nedošlo k mnichovské dohodě v roce 1938, byla by těžká evropská válka. Ale počet obětí a ztrát by byl nižší, než v roce 1939, kdy začala druhá světová válka.

Proto je vláda České republiky připravena poskytnout, nikoliv pouze slovy, ale činy, účinnou pomoc svým spojencům. A to ve svém vlastním zájmu a v rámci vlastních sil a vlastních možností. Konkrétně se jedná o nabídku vyslání polních nemocnic, protichemických jednotek a 6. brigády speciálních jednotek, které mimochodem zvítězily v soutěži NATO o nejvyšší výkonnost těchto speciálních jednotek, a které pozítří s ministrem obrany v Prostějově navštívím.

Jsem si vědom toho, že to rozhodnutí vyvolá u určité části naší veřejnosti odpor. Vyvolá odpor u pravicových extremistů, kteří bin Ládina považují za svého hrdinu, vyvolá odpor u levicových extremistů, kteří sice litují civilní oběti teroristických útoků, ale říkají nám, že s teroristy se má vyjednávat. S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje. A bojuje se i s jejich ochránci.

Vláda České republiky není vládou extrémistů, není vládou zbabělců. A v nastalých, dlouhých, těžkých chvílích se jí nebudou třást kolena".

Profil jednotek, ketré vláda Česka nabízí spojencům:

6. polní nemocnice, kterou česká vláda spolu s chemiky a elitním komandem nabídla spojencům k dispozici, se osvědčila například při válce v Perském zálivu a pomáhala i v zemětřesením postiženému Turecku. Nemocnice má podle náčelníka vojenské zdravotnické služby Jana Petráše 120 mužů a po dobu tří dnů se obejde bez jakéhokoliv zásobování.

Šestá speciální rota z Prostějova pracuje v těch nějtežších podmínkách ve čtyřčlenných skupinách. Elitní komando se specializuje zejména na hloubkový průzkum v týlu nepřítele. Jako první z českých jednotek byli speciálně vycvičení vojáci nasazeni do války v Kosovu. Rota, která podléhá šesté brigádě speciálních sil, má zhruba stovku mužů. Pravidelně cvičí se zvláštními jednotkami zahraničních armád nebo protiteroristických komand. Navíc má k dispozici nejmodernější techniku. Práce této elitní jednotky podléhá zpravodajským službám a komando je v režimu nejpřísnějšího utajení. Podle odborníků se mohou čeští průzkumníci rovnat i takovým jednotkám jako jsou SAS nebo Rangers.

Na případné vyslání do akce je připravena také protichemická obrana z Liberce. I tato jednotka se už osvědčila v zahraničních misích. V případě války neexistuje podle protichemiků na světě lepší tým na podporu akcí spojenců.

Pokud Nato požádá, vyšleme na pomoc i naší šestou polní nemocnici. Ta se podle náčelníka vojenské zdravotnické služby Jana Petráše osvědčila například v Albánii nebo Turecku.

Milan Kopp, Petr Tomíček, Marika Táborská, Jiří Svoboda, Blanka Mazalová, František Lutonský, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme