Zeman otevře při návštěvě Ukrajiny téma Tymošenkové i přiblížení k EU

Druhým dnem pokračuje návštěva českého prezidenta Miloše Zemana na Ukrajině, kde se dnes setká s hlavou státu Viktorem Janukovyčem. Hlavním tématem bude, co by měla Ukrajina udělat pro to, aby se přiblížila Evropské unii, státníci se ale zřejmě nevyhnou ani debatě o někdejší premiérce Juliji Tymošenkové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference prezidenta Miloše Zemana a premiéra Jiřího Rusnoka na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

„Jsem hrdý na to, že na osvobození Kyjeva se podílely i československé jednotky,“ řekl v centru ukrajinské metropole Miloš Zeman, který otevřel výstavu připomínající 70 let staré události.

Dnes už má ale v plánu čistě politická jednání. S ukrajinským prezidentem Janukovyčem budou hovořit hlavně o přiblížení Ukrajiny k Evropské unii. Kyjev si přeje podepsání asociační dohody, dojít by k tomu mělo už za měsíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Miloše Zemana na Ukrajině sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Podepsání dohody by tuto postsovětskou zemi zásadně přiblížilo ve všech směrech unii, na druhé straně by to také otevřelo hlavně obchodní možnosti pro členské státy, tedy i Českou republiku.

I proto doprovází Miloše Zemana až stovka českých podnikatelů, kteří tuto příležitost cítí a ukrajinský trh berou jako prioritní.

EU chce omezit ruský vliv na Ukrajině, Ukrajincům nabízí ekonomické výhody

Číst článek

Hlavní překážkou podpisu asociační dohody ale stále zůstává věznění Julije Tymošenkové. Někdejší premiérka, která si odpykává ve vězení sedmiletý trest za překročení pravomocí, je ve špatném zdravotním stavu, ukrajinská opozice proto prezidenta Janukovyče už několikrát vyzvala, aby jí umožnil léčbu v Německu.

Chystá se dokonce zákon, který by něco takového umožnil, a Janukovyč prohlásil, že je připraven tuto normu podepsat.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme