Zeman pokračuje v oficiální návštěvě Ruska

Premiér Miloš Zeman dnes pokračuje v oficiální návštěvě Ruské federace. Setká se s předsedy obou komor ruského parlamentu Sergejem Mironovem a Gennadijem Selezňovem a bude jednat s premiérem Michailem Kasjanovem. Plánován je podpis mezivládních dohod, z nichž se zhruba polovina týká urovnání ruského dluhu vůči České republice. S premiérem Kasjanovem bude Zeman jednat o obchodně-ekonomické a vojensko-technické spolupráci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman v Rusku | Foto: ČTK/EPA

Očekává se podpis smlouvy o umoření další části dluhu formou dodávek vojenské techniky, jehož návrh schválila minulý týden česká vláda. Česká strana by mohla od Ruska dostat sedm modernizovaných bitevních vrtulníků Mi-35 a tři obří letouny An-70. Dodávkami vojenské techniky a náhradních dílů splatí Rusko část dluhu ve výši 300 až 400 miliónů dolarů, tedy 10,5 až 14 miliard korun. Dále se očekává podpis mezivládní dohody o urovnání sovětského a ruského dluhu vůči České republice a dodatek k mezivládní dohodě z roku 1994 o urovnání úroků a způsobu splátek. V této souvislosti se mimo vojenských dohod předpokládá podpis dohody o vyrovnání části dluhu dodávkami lodí řeka-moře a memoranda o dodávkách jaderného paliva. Podepsána má být rovněž dohoda mezi ministerstvy kultury obou zemí.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme