Zeman se na summitu v Miláně sešel s Lavrovem, jednali o Ukrajině

Prezident Miloš Zeman se dnes na okraj evropsko-asijského summitu v Miláně sešel k neformálnímu jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Tématem asi 45minutové schůzky bylo aktuální dění ve světě, mimo jiné i krize na Ukrajině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman (vlevo) se v Miláně sešel k neformálnímu jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem | Zdroj: ČTK

Konflikt na Ukrajině zabral podle ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynka Kmoníčka 90 procent neplánovaného rozhovoru:

„Pana prezidenta nejenom zajímal ruský pohled na věc, ale nakolik se ruský oficiální názor stoprocentně shoduje, nebo neshoduje s tím, co ruská strana říká při přímých jednáních.“

„Při takové uvolněnější atmosféře se dají vzájemně vysvětlit postoje, které by jinak na zápis s přítomnými diplomaty byly poměrně obtížné pojmout v tak otevřeném duchu,“ dodal Kmoníček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O setkání českého prezidenta Miloše Zemana s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem mluvil z prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček

Pokud by podle něj došlo k ruské invazi na východ Ukrajiny, znamenalo by to ohrožení pro Českou republiku. „Bylo zcela jasné, že ruská strana žádný krok v této chvíli nechystá,“ uvedl Kmoníček.

Dvoudenního summitu, který dnes začal, se na severu Itálie účastní i ruský prezident Vladimir Putin. Pro něj je vrcholná schůzka první příležitostí osobně jednat s představiteli Evropské unie o dění na Ukrajině od jeho červnové návštěvy Francie, kde se zúčastnil oslav spojeneckého vylodění v Normandii během druhé světové války.

V pátek se Putin s dalšími unijními předáky sejde na pracovní snídani s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, poté by se mohlo uskutečnit ještě přímé jednání Putina s Porošenkem.

Na východě Ukrajiny nyní platí příměří mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty, které je ale neustále porušováno. Právě dodržování příměří přitom EU i USA považují za klíčové v otázce možného uvolňování sankcí, které Brusel s Washingtonem vůči Moskvě uvalily.

Státníci z Evropy a Asie se na summitu v Miláně snaží podpořit vzájemný obchod

Číst článek

Zeman nedávno přirovnal situaci na Ukrajině k občanské válce ve Španělsku ve 30. letech minulého století a dodal, že v žádném z obou konfliktů není možné mluvit o zahraniční agresi.

V září na summitu NATO nicméně prohlásil, že není pochyb o tom, že Ukrajina čelí ruské agresi. Ta má podle něj vícero podob, mimo jiné dodávky zbraní a dobrovolníků.

V souvislosti s ruským postupem připomněl pojem "hybridní válka" a poznamenal, že Ukrajina nečelí přímému vpádu invazní armády a že bude žádat jasné důkazy o ruské vojenské přítomnosti na východě Ukrajiny.

Helena Šulcová, ČTK, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme