Zeman se Schüsselem k Temelínu

Český premiér Miloš Zeman a rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel se vpodvečer setkají v klášteře v dolnorakouském Melku, aby diskutovali o jaderné elektrárně Temelín. Tato schůzka je v pořadí druhým setkání šéfů vlád, na kterém se budou snažit oba státníci dospět k dohodě ohledně požadavků Vídně na provedení zkoušek vlivu jihočeské elektrárny na životní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Schüssel se spolu s ministrem životního prostředí Wilhelmem Moltererem budou snažit přesvědčit českou delegaci, aby přistoupila zejména na provedení kompletní zkoušky vlivu Temelína na životní prostředí a bezpečnostní zkouškou zařízení, a to pod mezinárodním dohledem. Rakouští odpůrci jihočeské elektrárny nadále požadují především okamžité zastavení provozu v elektrárně. Pro případ, že jednání neskončí podle jejich představ, již pohrozili obnovením blokád a na dnešek ohlásili „varovnou hlídku“ na hraničním přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště.

Již dříve se delegace obou zemí dohodly, že Česko a Rakousko budou respektovat standardy bezpečnosti jaderné energetiky, které v budoucnu vypracuje skupina pro otázky jaderné energie Evropské komise, a také na zřízení horké telefonní linky mezi Vídní a Prahou.

Marek Hejduk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme