Zeman se Schüsselem k Temelínu

Český premiér Miloš Zeman a rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel se vpodvečer setkají v klášteře v dolnorakouském Melku, aby diskutovali o jaderné elektrárně Temelín. Tato schůzka je v pořadí druhým setkání šéfů vlád, na kterém se budou snažit oba státníci dospět k dohodě ohledně požadavků Vídně na provedení zkoušek vlivu jihočeské elektrárny na životní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Schüssel se spolu s ministrem životního prostředí Wilhelmem Moltererem budou snažit přesvědčit českou delegaci, aby přistoupila zejména na provedení kompletní zkoušky vlivu Temelína na životní prostředí a bezpečnostní zkouškou zařízení, a to pod mezinárodním dohledem. Rakouští odpůrci jihočeské elektrárny nadále požadují především okamžité zastavení provozu v elektrárně. Pro případ, že jednání neskončí podle jejich představ, již pohrozili obnovením blokád a na dnešek ohlásili „varovnou hlídku“ na hraničním přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště.

Již dříve se delegace obou zemí dohodly, že Česko a Rakousko budou respektovat standardy bezpečnosti jaderné energetiky, které v budoucnu vypracuje skupina pro otázky jaderné energie Evropské komise, a také na zřízení horké telefonní linky mezi Vídní a Prahou.

Marek Hejduk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme