Zeman se v Pekingu sešel s čínským prezidentem. Podepíšou několik ekonomických memorand

Prezident Miloš Zeman se v pátek Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Zeman při setkání řekl, že do Číny přijel proto, aby podpořil projekt novodobé Hedvábné stezky, která má posílit obchodní vztahy Číny s Evropou.

Peking (Aktualizováno: 11:24 12. 5. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman spolu s manželkou Ivanou vystupuje v Pekingu z prezidentského speciálu při státní návštěvě Číny.

Miloš Zeman spolu s manželkou Ivanou vystupuje v Pekingu z prezidentského speciálu při státní návštěvě Číny. | Zdroj: Reuters

"Smyslem našeho i dalších setkání je pomoci tento projekt realizovat. Z tohoto důvodu jsme s sebou přivezli 38 naprosto konkrétních projektů, protože nemám rád politické fráze," prohlásil Zeman. "Z těchto 38 projektů bude 22 podepsáno dnes nebo zítra a zbývajících 16 na česko-čínském investičním fóru v červenci tohoto roku," dodal.

Zeman, který v pátek zahájil šestidenní návštěvu Číny, při setkání věnoval Si Ťin-pchingovi český překlad knihy čínského prezidenta, k níž český prezident napsal předmluvu.
Po jednání národních delegací se oba prezidenti zúčastní podpisu několika memorand. Týkat by se měla ekonomických záležitostí.

 

V seznamu členů národní delegace, která Zemana do Číny doprovází, jsou uvedeni například ministři průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba ANO). Ministerstva vnitra, zahraničí nebo zdravotnictví zastupují podle seznamu náměstci. V delegaci je i guvernér České národní banky Jiří Rusnok nebo Zemanův šéfporadce Martin Nejedlý.

Zeman chce v Číně řešit především ekonomické záležitosti. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka by se měl Zeman při setkání s čínským prezidentem zmínit i o mezilidských vztazích, tedy například o turismu. Počet čínských turistů jezdících do ČR stoupá a nárůst se předpokládá i v letošním roce.

Čína bývá kritizována za nedodržování lidských práv. Posilování kontaktů mezi komunistickým režimem a Českou republikou se nelíbí některým neziskovým organizacím i politikům. Protesty se například v Česku konaly při loňské návštěvě čínského prezidenta v Praze. Došlo i k menším střetům příznivců a odpůrců návštěvy. Kontroverzi vyvolalo i loňské vstřícné prohlášení ústavních činitelů, které následovalo po čínské kritice návštěvy tibetského duchovního dalajlamy v České republice a poté, co se s ním sešli někteří čeští politici.

Zeman je výrazným příznivcem rozšíření obchodu s Čínou. Poukazuje na to, že s Čínou uzavírá obchod řada zemí Evropské unie. Při návštěvě Si Ťin-pchinga v ČR byly oznámeny čínské investice do roku 2020 ve výši 294 miliard korun. Podle některých analytiků má ale řada projektů zpoždění. Upozorňují také, že pro českou ekonomiku jsou důležitější vztahy s jinými zeměmi, především z Evropy.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme