Zeman se vyfotil s Trumpem. Jeho proslov v OSN přirovnal ke známkování neposlušných žáků

Prezident Miloš Zeman se v noci na středu vyfotografoval se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem a jeho manželkou Melanií. Pozdravili se a potřásli si rukama, na jinou agendu nebyl čas. Nemluvili tak spolu ani o možné Zemanově návštěvě v Bílém domě. Český prezident zhodnotil také Trumpův proslov v OSN. Označil ho za známkování neposlušných žáků.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se na slavnostní recepci pro účastníky zasedání Valného shromáždění OSN potkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho manželkou Melanií (září 2017)

Prezident Miloš Zeman se na slavnostní recepci pro účastníky zasedání Valného shromáždění OSN potkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho manželkou Melanií (září 2017) | Zdroj: Pražský hrad

Prezident Miloš Zeman s prvním americkým párem vyfotografoval při příchodu na recepci pořádanou pro účastníky zasedání Valného shromáždění OSN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zeman se vyfotil s Trumpem. Podrobnosti přiblížil ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák

„Pan prezident se s ním potkal jako jeden z prvních, bylo to zdvořilostní setkání. Nebyla tam nějaká substantivní agenda. Pozdravili se, a to bylo víceméně všechno,“ přiblížil pro Radiožurnál ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Nedošlo podle něj ani na otázku možné návštěvy Miloše Zemana v Bílém domě.

„Stálo tam dalších zhruba 150 hlav států a premiérů jednotlivých zemí, takže se ani nepočítalo, že by k nějakému takovémuto rozhovoru mělo dojít,“ dodal Jindrák.

Odliv mozků i citace Martina Luthera. Zeman se v OSN zaměřil na terorismus a migraci

Číst článek

Zeman pak novinářům řekl, že kdy a kde se uskuteční schůzka s Trumpem, kterou původně Pražský hrad avizoval na letošní duben, záleží na americké straně.

„Nebyl jsem to já, kdo se sám pozval," podotkl Zeman a upozornil na to, že je prezidentem České republiky. „Prezident České republiky se nikdy nepodbízí a nikdy se nedožaduje jakékoli návštěvy," doplnil.

Kritika Trumpova projevu

Český prezident také zhodnotil Trumpův úterní proslov na zasedání Valného shromáždění OSN. Vnímal ho prý jako postupné známkování jednotlivých zemí.

'Je to svým způsobem vyznamenání.' Putin pozval Zemana do Soči

Číst článek

„Takže jsem si říkal, dobrá, Severní Korea, odporná diktatura, nic proti tomu. Šel dál, Venezuela, no, Írán, no, tak tam už je určitý rozpor, protože jak víte, sankce byly uvolněny a bylo dosaženo určité dohody s Íránem," podotkl český prezident.

„Představte si, že by Donald Trump v tomto duchu pokračoval. A například by řekl: 'A nyní po Severní Koreji, Venezuele a Íránu musím zkritizovat Polsko, protože porušuje zásady nezávislé justice.' Rozumíte mi? A pak by šel dál a řekl by, že musí zkritizovat Českou republiku, protože na své území nepouští migranty," uvedl Zeman.

Mezinárodní společenství by nemělo být založeno na stylu žák-učitel, řekl český prezident na tiskové konferenci českým novinářům na závěr své pracovní cesty v USA.

„Trochu mi to připomíná jako ve škole známkování neposlušných žáků. Mezinárodní společenství by nemělo být založeno na stylu žák-učitel. Buď jsme všichni žáci, nebo jsme všichni učitelé a učíme jeden druhého," prohlásil český prezident.

Trump v OSN: USA zastaví islámský terorismus, nemohu dopustit, aby rozvrátil celý svět

Číst článek

Trump v projevu mimo jiné ostře kritizoval severokorejský režim, kterému pohrozil vojenskou likvidací. V případě Íránu hovořil o zemi, která se z prosperujícího státu změnila v hospodářsky rozvrácenou oblast, jejímž hlavním vývozním artiklem je násilí. Ve Venezuele podle šéfa Bílého domu socialistická vláda přivedla stát na pokraj zkázy a situace je tam zcela nepřijatelná.

Zemanovou poslední akcí před středečním odletem z USA byla návštěva krajanů v newyorské České národní budově. Prezident se setkal nejen s představiteli krajanských spolků, ale i s rodinnými příslušníky zaměstnanců českého generálního konzulátu nebo stálé mise při OSN. Zpět do České republiky Zeman přiletí ve čtvrtek časně ráno.

Tomáš Pavlíček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme