Zeman: Syrská vláda i opozice chtějí podepsat deklaraci o příměří v Praze

Syrská vláda i představitelé opozice, kteří vyjednávají v Ženevě o příměří, mají zájem podepsat závěrečnou deklaraci v Praze. Během návštěvy Valného shromáždění OSN v New Yorku to řekl prezident Miloš Zeman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v New Yorku uctil památku obětí teroristického útoku z 11. září 2001 | Foto: ČTK

Příměří mezi znesvářenými stranami syrského konfliktu ještě není podle prezidenta Zemana na dohled.

Pokud se jednání pod patronací OSN ale podaří dovést do konce, syrská vláda i opozice si podle něj přejí, aby se závěrečný dokument podepisoval v české metropoli.

“Už tomu dokonce začínají říkat pražská deklarace, ale na druhé straně bych byl realistický a očekával bych, že ta ženevská jednání ještě budou probíhat řadu měsíců,” řekl Zeman českým novinářům v sídle OSN.

Návrh je prý ochotný respektovat v případě, že závěrečnou dohodu uzavře syrská vláda s demokratickou opozicí, ne s radikálními a teroristickými organizacemi.

Český prezident se v New Yorku sešel s vicepremiérem syrské vlády. Schůzka s představiteli syrské opozice se nakonec neuskutečnila.

Českou pomoc v boji proti Islámskému státu ocenil v New Yorku americký viceprezident Joe Biden. Na svém twitterovém účtu to oznámil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

S Bidenem o tématu mluvili na schůzce po skončení summitu o terorismu, který se konal na okraj všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN.

Lenka Kabrhelová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme