Zeman v Nice ocenil přijatou chartu EU

Český premiér Miloš Zeman se před státníky z 15 členských zemí EU a 12 kandidátů vyslovil pro to, aby se Charta základních práv stala zárodkem budoucí evropské ústavy. Charta byla dnes na summitu EU v Nice slavnostně podepsána. Zeman se tak postavil jasně na stranu integračního, ba „federalistického“ myšlenkového proudu v Evropské unii. Jednoznačně podpořil také prohlubování společné měnové, zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér nepovažuje za žádoucí, aby Evropská unie byla sice ekonomickým obrem, ale jen politickým trpaslíkem. Neznamená to, vyložil novinářům, že by podporoval nějaký unitární evropský superstát. Představuje si budoucnost Evropy jako společenství, soustátí, které zachovává národní a kulturní různorodost jako svou hlavní sílu a přednost.

Praha se podle premiéra jednoznačně drží vstupního termínu 1. ledna 2003. Očekává, že hlavním tématem nadcházejícího půlročního předsednictví Švédska v EU nebudou už instituce, ale právě rozšíření. Hlavním úkolem České republiky je nyní podle Zemana nejen přejímat a provádět evropskou legislativu, ale starat se o hospodářskou dynamiku.

Právě ekonomické výsledky a hospodářská stabilita budou podstatným faktorem pro rozhodování o přijetí - a úroveň zahraničních investic v ČR, nejvyšší ze všech kandidátských zemí, svědčí o tom, že důvěra v českou ekonomiku roste.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme