Zeman zašel v New Yorku do české restaurace. Sešli jsme se s předchozími prezidenty, přivítáme i další, říkají krajané

Prezident Miloš Zeman navštívil v New Yorku českou restauraci. Podnik servíruje tradiční české pokrmy, jako je pivo, pečená kachna a nakládané zelí. Proslulá je ale nejen kvůli své kuchyni. Zeman nebyl prvním prezidentem, který restauraci navštívil. Podnik také už více než 100 let sdružuje české krajany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Čeština, koláčky a tradiční česká kachna s pivem. Slavná krajanská restaurace v newyorské Astorii není ve vítání hlav států nováčkem. Patří k nejproslulejším základnám krajanské komunity v New Yorku.

Poprvé tu není ani Miloš Zeman, který se tentokrát setkal s učiteli, podnikateli i šéfy krajanských spolků.

„Určitě si toho vážíme. Není prvním prezidentem, který tady byl. Sešli jsme se se všemi prezidenty a myslím, že i další přivítáme,“ říká Jiří Suchánek. Patří k nejvýraznějším postavám krajanského hnutí, které je v New Yorku stále aktivní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zeman zašel v New Yorku do české restaurace. Patří k proslulým základnám krajanské komunity ve městě. Natáčela zpravodajka Lenka Kabrhelová

Zajímavá je také samotná budova. Stojí na pozemku, který podle pana Suchánka zakoupili čeští krajané už v roce 1892. Čeština tady stále zní, a dokonce se tu i vyučuje.

„Učím češtinu jako cizí jazyk, tedy děti, které sem přicházejí s naprosto nulovou znalostí češtiny a jazyk se učí od prvních slovíček,“ popisuje pedagožka Magda Hellerová.

Vyučuje sice děti napříč věkovými kategoriemi, jedno ale podle ní mají společné - zájem o zemi, kterou v některých případech znají jen z vyprávění.

„Většinou jsou to děti rodičů, kde je alespoň jeden Čech. Většinou je to tatínek. Nebo prarodiče jsou Češi a jejich rodiče už jsou narozené tady. Jazyk se v rodině tak v rodině moc neudržuje. Sounáležitost a pojítko k české vlasti chtějí udržet, a proto je posílají k nám do české školy učit se alespoň základy českého jazyka,“ vysvětluje Hellerová.

Učitelka je přesvědčená, že dynamika funguje i opačně. Skrze děti, které si tu každý víkend lámou jazyky, se podle ní o Česku dozvídají i jejich vrstevníci a kamarádi, ti by jinak dalekou zemi měli jen za neznámé místo na mapě.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme