Zemanova audience u královny je diplomatický úspěch, jedná se i o schůzce s premiérkou Mayovou

Britská panovnice Alžběta II. přijme v pátek Miloše Zemana. S českou hlavou státu, tehdy Václavem Klausem, se královna naposledy setkala v roce 2007. O audienci Pražský hrad dlouhodobě usiloval. Není vyloučeno, že se prezident v Londýně sejde také s premiérkou Mayovou.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Bude to poprvé po deseti letech, co britská panovnice přijme českou hlavu státu. Naposledy byl v Buckinghamském paláci Václav Klaus v chotí v listopadu 2007. 

V kontextu toho, jak se odkládá přijetí americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, je audience u královny pro Česko diplomatický úspěch.

Půjde nicméně o jednodenní pracovní návštěvu, takže třídu Mall v centru Londýna nezaplaví české vlajky a Miloš Zeman nepojede s Jejím Veličenstvem v pozlaceném kočáře.

Prezident Zeman se v pátek setká s britskou královnou Alžbětou II.

Číst článek

"Příspěvek k dialogu s Brity"

Podle zdrojů z české diplomacie je velmi důležité načasování Zemanovy cesty; bere se to z pohledu Prahy jako „významný příspěvek k dialogu s Brity v době těsně před zahájením jednání o brexitu" v době, kdy se nově definuje vztah Spojeného království k Evropě.

Cesta má potvrdit „evropské pouto Česka a Británie" a bude ještě významnější, kdyby se podařila taky schůzka premiérkou Theresou Mayovou, o kterou česká strana usiluje.

Návštěva se dlouhodobě připravovala s důrazem na připomínku hrdinství československých vojáků v Británii za druhé světové války.

Má to být hlavně setkání s šesticí československých veteránů. Pět z nich převezme medaili Za hrdinství. Tu už proslulý stíhač z 312. československé perutě Miroslav Liškutín má, stejně jako vysoká britská vyznamenání - Záslužný letecký kříž DFC a Air Force Cross AFC.

Miroslavu Liškutínovi bude v srpnu už 98 let, přesto by měl ze svého bydliště v jihoanglickém Farehamu do Londýna přijet, aby od Miloše Zemana převzal doklad o svém povýšení do hodnosti brigádního generála.

Foto: Reuters

Medaili Za hrdinství dostanou dva bývalí příslušníci 311. československé bombardovací perutě, generál Ivan Otto Schwarz a plukovník Arnošt Polák, což jsou veteráni, kteří se i přes řadu neduhů obětavě účastní vzpomínkových akcí na válečném hřbitově v Brookwoodu.

Generál Schwarz má na svém kontě jeden z nejslavnějších činů československých vojáků za druhé světové války vůbec - byl střelcem v posádce Liberatoru kapitána Oldřicha Doležala, který na Vánoce 1943 potopil německou zásobovací loď Alsterufer.

V britské společnosti je Česko vnímáno jako jedna z vícero dosti anonymních zemí střední a východní Evropy, co do důležitosti a povědomí pokulháváme za Poláky. Podíl veteránů na vítězství nad nacismem se v Británii pořád vysoce oceňuje, po tak dlouhé době ale už to nemůže být jediný pilíř, na kterém je možné stavět.

Teď se v souvislosti s výročím 100 let od vzniku Československa zrodil na zdejší české ambasádě projekt, jak naši zemi v Británii zviditelnit sérií zajímavých akcí. Na projektu se bude podílet také Český rozhlas.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme