Zemanovi poblahopřál Steinmaier, Juncker i Putin. 'Doufám, v konstruktivní roli Česka,' napsal Tusk

Vedle ruského prezidenta Vladimira Putina pogratuloval Miloši Zemanovi ke znovuzvolení českým prezidentem i jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier. Zemanovi v pondělí také blahopřál předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Novinářům to v pondělí řekl mluvčí komise Margaritis Schinas.

Brusel/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při projevu o stavu unie ve Štrasburku v září 2017 | Foto: Christian Hartmann | Zdroj: Reuters

Blahopřejný dopis Juncker píše nejen Zemanovi, ale dostane ho i staronový finský prezident Sauli Niinistö. „Předseda Juncker píše oběma prezidentům, které dobře zná, aby jim poblahopřál ke druhému funkčnímu období a vyjádřil své odhodlání dál pokračovat s oběma v dobré spolupráci,“ prohlásil mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas.

Všichni prezidentovi blízcí. Se Zemanem slavili na pódiu rodina, politici, hradní družina i 'pan ČEZ'

Číst článek

Znepokojená komise?

Připomínkou, že čeští občané se rozhodli Zemana ve funkci potvrdit i na druhé funkční období, následně mluvčí odrazil novinářskou otázku, zda je komise znepokojena možným euroskeptickým postojem české hlavy státu.

Zcela se pak mluvčí vyhnul odpovědi na dotaz, zda komise čeká snadnější domluvu o tématech, jako je migrace, s předsedou vlády Andrejem Babišem. Babiš se s Junckerem a dalšími zástupci komise v Bruselu setkává v pondělí večer, podle Schinase se bude diskutovat o širokém okruhu témat.

Mluvčí s tím, že o věci nic neví, nechtěl nijak komentovat fakt, že spolu se Zemanem jeho vítězství ve volbách slavil i Tomio Okamura, lídr parlamentního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se silně protiunijním a protiimigračním programem.

Ke znovuzvolení Zemanovi popřál i předseda Evropské rady Donald Tusk, který mimo jiné předsedá vrcholným unijním schůzkám.

„Věřím, že vaše země bude dál hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli,“ napsal Tusk. Je to podle něj důležité právě v době, kdy se Evropská rada snaží lépe odpovídat na obavy občanů unie a začíná si určovat nové priority práce pro období po roce 2020. „Přeji Vám mnoho úspěchů a těším se na spolupráci,“ zakončil větou v češtině Tusk svůj jinak anglicky psaný dopis.

Gratulace z Berlína

V gratulaci německého prezidenta, jejíž text stejně jako Putinova blahopřání poskytl Hrad, Frank-Walter Steinmeier zdůraznil, že Česko a Německo spojuje vedle historie a propojení v rámci EU a NATO závazek k demokracii, právnímu státu a zachování důstojnosti člověka v otevřené společnosti.

„Chceme utvářet budoucnost našich zemí společně v duchu skutečného partnerství,“ uvedl. Připomenul také svou nedávnou návštěvu Prahy. „Těším se na příští příležitost k pokračování našich diskusí,“ uvedl s přáním šťastné ruky v dalším působení na Hradu.

Na výsledek českých prezidentských voleb byl v pondělí v Berlíně dotázán i mluvčí kancléřky Angely Merkelové. Jestli má šéfka německé vlády z vítězství Zemana radost, Steffen Seibert ale říci nechtěl. „Víte, že kancléřka při volbách ve spřátelených evropských zemích, státech, s nimiž nás pojí partnerství, se zásadně nevyjadřuje pro jednu, nebo druhou stranu,“ poznamenal. Pokud je to protokolárně běžné, tak Zemanovi určitě pogratuluje, doplnil.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier | Zdroj: Reuters

Gratulace z Moskvy

Putin, jehož gratulace zazněla už o víkendu ihned po oznámení výsledků voleb, napsal, že by chtěl Zemanovi potvrdit připravenost k pokračování společné konstruktivní práce v bilaterálních a mezinárodních otázkách. Znovuzvolenému prezidentovi popřál mimo jiné pevné zdraví.

Putin v sobotním blahopřání napsal, že Rusko oceňuje vzájemně výhodnou spolupráci se Zemanem. „V naší zemi vysoce ceníme Vaši principiální pozici ve prospěch rozvoje přátelských rusko-českých vztahů a vzájemně výhodné spolupráce v různých oblastech,“ uvedl. Výsledky voleb podle něj nasvědčují, že Zeman má velkou autoritu jako zkušený a odpovědný politik, který prosazuje zájmy a přání českého národa.

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Gratulace z Pekingu

V sobotu popřál Zemanovi i čínský prezident Si Ťin-pching. Uvedl, že v posledních letech zažívají bilaterální vztahy prudký rozvoj a že je připraven posunout strategické partnerství obou zemí na vyšší úroveň.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme