Prezident v dopise podpořil šéfku barmské vlády Su Ťij. ‚Usilujeme o propuštění aktivistů i novinářů,‘ napsal

Prezident Miloš Zeman vyjádřil v dopise šéfce barmské vlády Do Aun Schan Su Ťij hluboké znepokojení nad extrémně obtížnou situací, které musí v Barmě čelit. Připomněl, že Česká republika odsuzuje barmský vojenský puč, při kterém armáda svrhla vládu vedenou Su Ťij. Dopis ve čtvrtek Pražský hrad zveřejnil na svém webu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

„Podporujeme legitimně zvolené vůdce a vyzýváme k respektování výsledků parlamentních voleb z listopadu 2020,“ uvedl Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dovolte mi, abych vyjádřil hluboké znepokojení nad extrémně obtížnou situací, které nyní musíte čelit. Rád bych Vás ujistil o mé neutuchající podpoře mírového boje za demokracii v Myanmaru,“ napsal prezident držitelce Nobelovy ceny za mír. Myanmar je oficiální název Barmy. 

Dodal, že Česká republika důrazně vojenský puč odsuzuje. „Podporujeme legitimně zvolené vůdce a vyzýváme k respektování výsledků parlamentních voleb z listopadu 2020,“ uvedl Zeman.

Odsouzení vojenského převratu vyjádřilo na začátku února i české ministerstvo zahraničí, stejně jako řada evropských i světových zemí.

Propuštění zadržených

Zeman v dopise připomněl návštěvy Su Ťij v Česku v letech 2013 a 2019.

Barmské ulice připomínají válečnou zónu, napětí dál sílí. Má armáda šanci uspět se strategií ‚oklešťování‘?

Číst článek

„Podělila jste se se mnou o svou jedinečnou zkušenost s velmi složitým procesem přechodu k demokracii, kterému jste plně oddána,“ poznamenal.

Zeman vyjádřil přání rychlého a bezpečného návratu Barmy k demokracii.

„Usilujeme o okamžité a bezpodmínečné propuštění všech zadržených politiků, aktivistů, obránců lidských práv, novinářů a umělců. Společně s globální komunitou využijeme všechny dostupné diplomatické nástroje pro návrat Myanmaru na cestu k demokracii,“ dodal.

Armáda se chopila moci v zemi 1. února, kdy měl poprvé zasednout parlament zvolený v listopadu. Podle vojáků ale volby doprovázela hrubá pochybení, což ale odmítla centrální volební komise.

Ve volbách drtivě zvítězila Národní liga pro demokracii vůdkyně Su Ťij, kterou nyní pučisté drží v domácím vězení. Proti kroku armády se v Barmě konají demonstrace, při kterých už zemřelo několik lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme