Země EU chtějí větší volnost v pěstování geneticky upravených plodin

Některé země Evropské unie volají po větší svobodě v pěstování geneticky upravených rostlin. Dnes o tom budou v Bruselu jednat ministři zemědělství. Jde o to, aby si v budoucnu mohly samy členské státy sedmadvacítky rozhodovat, jestli chtějí geneticky modifikované plodiny na svém území mít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Názory na geneticky modifikované plodiny se různí

Názory na geneticky modifikované plodiny se různí | Foto: United States Department of Agriculture, Doug Wilson

O úpravu stávajících pravidel si letos v červenci řeklo Maďarsko. Podpořilo ho dalších 11 zemí. Jde o zásady, podle kterých mají vedle sebe existovat farmy s tradiční produkcí a ty, které pěstují plodiny geneticky upravené.

Systém povolování geneticky modifikovaných rostlin v Evropě zůstane stejně přísný jako dosud. Členské země by si ale měly moci zvolit, jestli jejich pěstování dovolí na svém území.

Podle doporučení Evropské komise by si mohly také určit oblasti s vyloučením pěstování takových plodin, aby nekontaminovaly pole těch, kteří se chtějí genetickým manipulacím vyhnout a pěstovat tradiční plodiny.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme