Země EU jsou pro vznik společné pohraniční stráže, ještě se ale bude jednat

Ministři vnitra států Evropské unie podporují vznik společné pohraniční stráže. Ta by měla působit na vnější hranici Schengenu, pokud by nějaká země nezvládala její ochranu. To je v současné uprchlické krizi případ Řecka. Detaily návrhu ale budou ještě dopracovávat experti jednotlivých zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řečtí policisté u hranic s Makedonií

Řečtí policisté u hranic s Makedonií | Zdroj: Reuters

„Zbývá ještě mimo jiné rozhodnout, jestli by stráž mohla zasáhnout i proti vůli dotčené země,“ připomněl německý ministr vnitra Thomas de Maizière.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ministrů vnitra EU o migrační krizi sledoval v Bruselu zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Stráž by měla zasáhnout na vnějších hranicích Schengenu v případě krize, jako je ta současná uprchlická. Podle návrhu Evropské komise by mohla být stráž do země, která by nezvládala náporu uprchlíků, vyslána i proti její vůli.

Česko návrh EK podporuje, na rozdíl například od Řecka nebo Polska. Podle polského ministra vnitra Mariusze Blaszczaka by to bylo proti státní suverenitě. Návrh na vznik společné pohraniční a pobřežní stráže tak ještě rozpracují experti jednotlivých zemí.

Neshoda nad řešením uprchlické krize

Státy osmadvacítky ale stále nedokážou najít společné a jednotné řešení uprchlického problému. Přetrvávající spory potvrdil i český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

„Musí být zjevné, že klesá počet migrantů, kteří přicházejí do Evropské unie. Zazněly tam některé varovné hlasy, že to může být konec Schengenu. Debata byla v některých místech velmi vyostřená,“ řekl. To potvrdil i slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. „Není obvyklé, aby se ministři přímo hádali,“ poznamenal.

Země unie Řecku vyčítají, že běžence nechce nebo nedokáže zadržet na svém území v takzvaných hotspotech, tedy přijímacích centrech, a místo toho jim umožňuje cestu dál do Evropy. Řecký ministr vnitra se vůči tomu velmi ostře ohrazoval. Řekl, že Řecko dělá, co může, ale víc vzhledem k námořní ploše, kterou musí hlídat, udělat nemůže.

Řekové se také tvrdě ohradili proti myšlenkám na uzavření řecko-makedonské hranice. O tom mluví Česko a další země Visegrádu pro případ, že by neklesl počet uprchlíků a migrantů přicházejících z Turecka.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme