Země EU schválily embargo na dovoz ropy z Íránu

Zástupci zemí Evropské unie se na schůzce v Bruselu dohodli na vyhlášení ropného embarga vůči Íránu. S cílem narušit financování sporného jaderného programu navíc evropští velvyslanci vyhlásili sankce proti íránské centrální bance. Podle očekávání mají opatření schválit i ministři zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři zahraničí Itálie, Nizozemí, Portugalska a Lucemburska na jednání o embargu na dovoz íránské ropy v Bruselu

Ministři zahraničí Itálie, Nizozemí, Portugalska a Lucemburska na jednání o embargu na dovoz íránské ropy v Bruselu | Zdroj: Reuters

Embargo má sice začít platit ihned, ale nemá se okamžitě dotknout už uzavřených smluv o dodávkách ropy z Íránu. Některým evropským zemím by totiž způsobilo velké potíže.

Na íránské ropě jsou závislé hlavně některé jihoevropské státy, například v Itálii nebo Španělsku pokrývá íránská ropa asi desetinu jejich spotřeby. Hlavní problém by byl u Řecka, pro které by to znamenalo ztrátu asi čtvrtiny dodávek této suroviny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O evropském embargu na dovoz íránské ropy informuje zpravodaj ČRo Pavel Novák

Řekové podle diplomatických zdrojů chtěli ještě delší odklad, asi o 10 měsíců, aby mohli hledat jiné zdroje. V tom je podporoval prý i Kypr. Nakonec se dohodl kompromis – podle stávajících smluv se bude ropa dovážet do 1. července a nové smlouvy už se nebudou uzavírat.

Embargo na íránskou ropu by mohlo vést k dalšímu růstu cen pohonných hmot, což by mohl být při současných ekonomických obtížích pro řadu zemí problém.

Spojené státy zavedly ropné embargo na konci loňského roku. Už na podzim některé státy upozorňovaly, že se mají používat takové sankce, které nepoškodí samotného trestajícího, tedy Evropskou unii. Proto se nejdříve šlo cestou zmrazování účtů íránských finančních institucí a jednotlivých osob nebo zákazem dodávek technologií.

Teherán již před schválením embarga pohrozil, že jako odplatu za jeho zavedení zablokuje Hormuzský průliv, kudy se vyváží ropa z oblasti Perského zálivu. To by mohlo výrazně ovlivnit cenu této suroviny na světových trzích.

Pavel Novák, Lucie Maňourová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme