Země EU schválily vznik vojenské mise ve Středomoří pro boj s pašeráky lidí

Státy Evropské unie spustí vojenskou akci pro boj s pašeráky lidí ve Středomoří. Na ustavení mise se v Bruselu dohodli ministři zahraničí a obrany členských zemí osmadvacítky. Operace má začít posílenými hlídkami ve Středozemním moři. V dalších fázích se počítá s vyhledáváním a zajišťováním prostředků, které pašeráci lidí využívají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příliv uprchlíků do Evropy nekončí

Příliv uprchlíků do Evropy nekončí | Zdroj: Reuters

Společná evropská akce proti pašerákům lidí ve Středozemí by mohla začít za několik týdnů. „Státy EU okamžitě začnou s plánováním této mise,“ řekla šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Podle ní by měla začít fungovat od července.

Námořní operace proti pašerákům bude mít tři fáze. „V úvodní půjde o zvýšenou aktivitu vojenských prostředků EU ve Středozemním moři, kde budou sdílet informace a monitorovat situaci a samozřejmě zachraňovat ty uprchlíky, kteří se ocitnou v ohrožení života,“ přiblížil český velvyslanec při EU Martin Povejšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministři zahraničí a obrany EU podpořili misi proti pašerákům uprchlíků do Evropy. Hostem ČRo byl český velvyslanec při EU Martin Povejšil

Na první fázi by pak měly navázat další dvě. „Kdy by evropské vojenské prostředky mohly aktivně zasahovat vůči pašeráckým lodím a organizacím. A to jak v mezinárodních vodách, tak eventuálně i v libyjských teritoriálních vodách,“ upřesnil velvyslanec.

Počítá se přitom i s potápěním lodí, které pašeráci využívají k přepravě uprchlíků. K tomu ale země EU nejdřív musejí získat souhlas Rady bezpečnosti OSN, kde však hrozí ruské veto.

Podle evropských diplomatů se ale bude dál jednat ve snaze souhlas RB OSN dosáhnout. „Povedou se ještě složitá jednání o samotném textu rezoluce, jejíž návrh už existuje,“ dodal Povejšil.

Do plánované námořní mise se podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) chce zapojit i Česko. „Česká republika hodlá přispět svými lidmi do velících částí a struktur mise,“ přiblížil.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dodal, že Česko by mohlo přispět také finančně a vysláním průzkumného letadla.

Hlavní trasy migrace z Afriky do Evropy přes Středozemní moře | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme