Země EU schválily zavedení sankcí proti Španělsku a Portugalsku

Země Evropské unie jsou pro zavedení finančních sankcí proti Španělsku a Portugalsku. V Bruselu se na tom dohodli ministři financí států osmadvacítky. Sankce za příliš vysoký schodek státního rozpočtu podpořili vůbec poprvé v dějinách Unie. Španělé a Portugalci nedodrželi závazek snížit svůj deficit pod povolená tři procenta hrubého domácího produktu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Audiovisual service EU

Konkrétní výši sankcí teď navrhne Evropská komise. Návrh má zveřejnit do 20 dní.

Sankce mohou být jakkoliv velké od nuly do 0,2 HDP obou zemí, což jsou v případě Španělska přibližně dvě miliardy eur, v případě Portugalska je to přes 300 milionů eur. Výrazně pravděpodobnější přitom je, že sankce budou buď minimální, nebo žádné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Země EU poprvé v historii podpořily zavedení sankcí kvůli vysokým rozpočtovým schodkům. Mluvil o tom bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Je potřeba vzít v úvahu, že obě země už svůj deficit velmi výrazně snížily, řekl francouzský ministr financí Michel Sapin.

"Doufám, že vezmeme v úvahu mimořádnou situaci a taky to, co vše už Španělé a Portugalci v minulých letech podnikli," dodal Sapin.

Španělsko a Portugalsko sice nesnížily deficit pod tři procenta, ale Portugalcům by se to podle plánu mělo povést již letos, takže by zpoždění bylo jen jednoroční. Španělsko od prosince loňského roku nemá kvůli patové situaci efektivní a plnohodnotnou vládu. Navíc po finanční a hospodářské krizi deficity obou zemí vystřelily velmi vysoko a obě země je dosud podstatně snížily.

To, že by měla být Evropská unie ve vztahu ke Španělsku a Portugalsku mírná, podporují i takzvaní jestřábi, jako je například německý ministr financí Wolfgang Schäuble, či jeho nizozemský kolega Jeroen Dijsselbloem. Ztotožňují se s tím, že situace je mimořádná a maximalistické uplatňování pravidel by mohlo být kontraproduktivní.

Proto nakonec největším ‚jestřábem‘ byl na schůzce ministrů financí v Bruselu český ministr Andrej Babiš z hnutí Ano.

„Pokud máme nějaká pravidla, je potřeba je dodržovat. Evropský rozpočet potřebuje peníze, proto nevidím důvod, proč by se z toho mělo slevovat,“ řekl Babiš. Ten ovšem o udělení sankcí nerozhoduje, protože Česko není členskou zemí eurozóny.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme