Země EU se shodly na hlavních bodech nové smlouvy

Evropská unie zná konečně "obrysy" své budoucí smlouvy. Po složitých jednáních se nich dnes nad ránem dohodli aktéři unijní vrcholné schůzky v Bruselu. Klíčový kompromis posunuje zavedení nového systému hlasování v unii až na rok 2017. S tím je spokojeno Polsko, které si tak na další léta udrží svůj dosavadní vliv.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit EU

summit EU | Zdroj: ČTK

"Jsem hluboce přesvědčená o tom, že je to dobré pro celou Evropskou unii, pro všechny nové členské země i pro Polsko," zhodnotila dosažený kompromis německá kancléřka Angela Merkelová. Dohoda podle ní učiní unii akceschopnější. Její hodnocení sdílí také předseda Evropské komise José Barroso.

"Dohoda ukazuje, že Evropa je v pohybu, a to v pohybu správným směrem," uvedl předseda bruselské exekutivy. Rozpohybovat strnulé unijní šiky musela pětice státníků, která dotlačila Polsko k přijetí kompromisního návrhu o způsobu hlasování v EU. Hlas Varšavy tak bude mít až do roku 2014 váhu garantovanou Smlouvou z Nice. Další tři roky pak má platit přechodné období.

Za dalšího z vítězů summitu je právem považován odcházející britský premiér Tony Blair, který prosadil všechny 4 požadavky, s nimiž do Bruselu přijel. "Především jsme nade vší pochybnost zajistili, že Charta základních práv nemůže ovlivňovat britské soudy a měnit britské zákony. Toho se docílilo přijetím zvláštního protokolu," vysvětluje Blair.

Údajně příliš velké ústupky ostrovní velmoci se ale nezamlouvaly třeba Belgii nebo Finsku. Jejich odpor mimo jiné proti "obětování funkce unijního ministra zahraničí," prodloužil summit až bezmála do ranních hodin.

"Je to velice dobrá zpráva pro Evropu, je to velice dobrá zpráva pro Francii. Podporovali jsme návrh zkrácené smlouvy a tento cíl se podařilo splnit," jásal nad uzavřeným kompromisem jeden z architektů dohody, francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten si vymohl, aby se z budoucí smlouvy vypustila zmínka o volné konkurenci, kterou ale garantují jiné unijní dokumenty.

Spokojený s výsledkem vrcholné schůzky sedmadvacítky je i český premiér. Unijní smlouva je lepší než evropská ústava, pochvaloval si v Bruselu nad ránem Mirek Topolánek. Podle něj je dobré, že byla euroústava smetena se stolu a budou se pouze novelizovat dosavadní smlouvy. "Já pokládám toto smluvní uspořádání - pro tento typ zemí, jako je Česká republika - za podstatně lepší, než byla ústavní smlouva."

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme