Země EU se shodly na prodloužení a posílení sankcí proti Rusku

Země Evropské unie posílí své sankce proti Rusku. Na mimořádné schůzce v Bruselu se na tom dohodli ministři zahraničí států osmadvacítky. Ty prodlouží platnost zmrazení bankovních kont a zákazu cestování pro vybrané proruské rebely a ruské představitele až do září. Tyto sankce navíc uvalí na další lidi, kteří se podle nich podílejí na krizi na Ukrajině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka ministrů zahraničí EU, uprostřed šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias | Zdroj: Reuters

Konkrétní seznam těchto lidí vypracuje Evropská komise do týdne.

Země Unie posilují svoje sankce, protože Rusko podle nich nepřestává s vojenskou podporou povstalců.

„Nikdo u toho stolu neměl pochyb, že tady existuje zásadní vliv Ruska na to, co se děje na východě Ukrajiny,“ řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Na seznam i šéf železnic Jakunin?

Na sankční seznam Evropské unie by se nyní mohl dostat i šéf ruských železnic Vladimir Jakunin. Ten se několikrát sešel s českým prezidentem Milošem Zemanem a tento týden se na Pražském hradě zúčastnil konference o holocaustu.

Země unie by podle diplomatů mohly Jakuninovi zmrazit konta v evropských bankách a zakázat cesty na svoje území.

Na sankčním seznamu EU je zatím 132 osob z Ukrajiny i Ruska a 28 firem. Mají zakázaný vstup do zemí osmadvacítky a zmrazený majetek kvůli podílu na ruské anexi Krymu nebo na destabilizaci situace na východě Ukrajiny. (Zdroj: ČTK)

Tyto sankce na Jakunina už dřív uvrhli Američané. Podle českého velvyslance při unii Martina Povejšila teď o stejném kroku uvažuje i Evropa; jasno má být do týdne.

„Jménem Vladimira Jakunina jsme se zabývali několikrát a já si samozřejmě nedokážu představit situaci, že se k němu nevrátíme,“ uvedl vevyslanec.

Země unie Rusku pohrozily i dalšími ekonomickými sankcemi, pokud nepřestane s vojenskou podporou povstalců. Moskva něco takového popírá.

Dohodu podpořilo i Řecko

S posílením sankcí proti Rusku souhlasila i nová řecká vláda, která nejdřív váhala.

Nový šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias po schůzce řekl, že pokud si někdo myslí, že Atény se v EU snaží bránit zájmy Ruska, pak nepochopil princip rovnoprávnosti a politickou orientaci řecké vlády.

"Jsem tady, abych bránil zájmy řecké a zájmy EU," prohlásil. EU podle něj znamená daleko víc než protiruské sankce a Řecko má plné právo myslet si o nich svoje.

"Nejsme proti všem sankcím, byli jsme proti novým sankcím dnešní den," dodal.

Evropskou reakci vyvolala obnovená ofenziva proruských separatistů těšících se podle Severoatlantické aliance (NATO) všestranné ruské podpoře, a především ostřelování přístavu Mariupol, které znamenalo tři desítky mrtvých. O situaci bude jednat summit EU 12. února.

ČTK, Ondřej Houska, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme