Země Evropské unie nejspíš uvalí sankce na lídry proruských rebelů na Ukrajině

Státy Evropské unie nejspíš co nejdřív uvalí cílené sankce na lídry proruských rebelů na Ukrajině. Na dnešní schůzce v Bruselu by o tom podle diplomatů mohli rozhodnout ministři zahraničí zemí členských států. Seznam konkrétních jmen by měl být znám v následujících dnech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie - ilustrační foto

Evropská unie - ilustrační foto | Foto: European Commission Audiovisual service

Země Unie tak chtějí zareagovat na nedávné volby v částech Ukrajiny kontrolovaných separatisty. Jejich výsledky a legitimitu mezinárodní společenství odmítlo uznat.

Separatisté navíc podle Unie neplní podmínky nedávného příměří, jak řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

„Jednáme tak vzhledem k tomu, jak situace na Ukrajině vypadá, a především proto, že se neplní jednání takzvané Minské dohody,“ řekl Zaorálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh jednání ministrů zahraničních zemí EU o nových sankcích pro Rusko sleduje zpravodaj Ondřej Houska

Kvůli vyhrocování konfliktu na východě Ukrajiny státy Unie nejspíš nařídí zmrazení kont a zákaz vydávání víz pro vůdce rebelů, kteří uspěli v nedávných takzvaných volbách.

To by se mohlo týkat třeba Alexandra Zacharčenka, lídra takzvané Doněcké lidové republiky, tedy jedné z rebely vytvořených republik, jejichž existenci OSN neuznává. Konkrétní seznam vypracují v příštích dnech diplomaté. Ministři mají o tomto kroku rozhodnout zhruba za hodinu.

„Žádné velké uspokojení nemůže být nad tím, jak se realizuje příměří. Naopak, umírají další a další, takže ta situace není dobrá," prohlásil Zaorálek.

Země evropské unie se shodují, že jsou to převážně rebelové podporovaní ruskou armádou, kteří můžou za to, že na Ukrajině dále pokračuje násilí. Moskva jakoukoli roli v konfliktu popírá.

EU možná přitvrdí protiruské sankce. V pondělí o tom budou jednat ministři zahraničí

Číst článek

EU se dále shodují i na tom, že sankce proti Rusku fungují. Tvrdí to například i litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius:

„Sankce fungují, mají reálný dopad. Přesto, že to někteří zpochybňují, díky sankcím můžeme dosáhnout změny.“

Vzhledem k tomuto vyjádření se Evropská unie odvolává na statistická data o značném poklesu ruské ekonomiky a také o problémech, které mají ruské firmy na finančních trzích.

Sankce proti Rusku dnes naopak ministři pravděpodobně neposílí, přestože to některé země Unie požadují. O tom zřejmě budou jednat až premiéři na summitu příští měsíc.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme