Země Evropské unie zatím neprodlouží ekonomické sankce proti Rusku

Země Evropské unie dnes neprodlouží platnost tvrdých ekonomických sankcí proti Rusku. Ministři zahraničí států unie by o tom na své dnešní schůzce v Bruselu vůbec neměli jednat. Platnost sankcí měli původně prodloužit níže postavení diplomaté už minulý týden. Itálie se ale postavila proti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bruselu jednají ministři zahraničních věcí

V Bruselu jednají ministři zahraničních věcí | Zdroj: ČTK

Podle šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové by s prodloužením sankcí neměl být žádný větší problém. Pravděpodobně by to měli udělat koncem tohoto týdne přímo lídři zemí unie.

Italové pokračování sankcí otevřeně nezpochybňují, prý o nich chtějí jen vést debatu.

Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius by chtěl sankce prodloužit okamžitě, protože Rusko podle něj na Ukrajině nedodržuje podmínky příměří.

Sankce EU, které pokrývají velkou část ruské ekonomiky, zejména bankovní sektor a ropný a obranný průmysl, byly zavedeny v červenci 2014 a jejich platnost vyprší koncem ledna.

EU také sestavila černou listinu ruských a východoukrajinských separatistických činitelů, pro které platí zákaz udělování evropských víz a jejichž finanční aktiva byla zmražena. Brusel rovněž trestá sankcemi politické představitele na Krymu, který Rusko odtrhlo od Ukrajiny a připojilo si ho k svému území v březnu 2014.

Rusko v odvetě zakázalo dovoz mnoha evropských potravin.

Otázka sankcí částečně vyvolává napětí mezi zeměmi Evropské unie. Politici některých zemí, jako jsou Itálie a Řecko, ale i Česko, Slovensko nebo Maďarsko, už v minulosti vyjádřili své výhrady.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme