Země jihovýchodní Asie stále počítají mrtvé

Téměř 60 tisíc mrtvých už má na svědomí nedělní zemětřesení a následující ničivé vlny tsunami v jihovýchodní Asii. Mezi nejpostiženější oblasti patří Indonésie, Srí Lanka a Indie. Nový údaj o obětech zahrnuje i 7000 osob, které podle odhadu zahynuly na Andamanských ostrovech a Nikobarech. Zahrnuje také oběti z východoafrického pobřeží, kde ničivá vlna zasáhla Keňu, Seychellské ostrovy, Somálsko a Tanzanii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zničená indonéská vesnice

zničená indonéská vesnice | Zdroj: ČTK

Následky zemětřesení v jihovýchodní Asii se stále zvětšují. Odborníci říkají jasně - jde o nejničivější otřesy půdy za posledních 40 let. Loňské neštěstí v íránském Bámu bylo sice obrovské, ale letošní katastrofa v Asii zasáhla více zemí a více lidí. Zatím poslední oficiální odhad počtu obětí nedělní přírodní katastrofy hovoří o 60 tisících mrtvých. Počet obětí ale může být až dvojnásobný, pokud se nepodaří zabránit propuknutí nakažlivých chorob.

Nejvíce lidí přišlo o život v Indonésii, na Srí Lance, v Indii a v Thajsku. Několik mrtvých ale ohlásilo i Somálsko vzdálené čtyři tisíce kilometrů od epicentra zemětřesení. Vlny tsunami zabily i stovky zahraničních turistů. Jestli mezi nimi byli i Češi, zatím nevíme. Největší počet postrádá Švédsko, a to na 1500 svých občanů. Stovky pohřešovaných lidí hlásí Norsko, Finsko a Dánsko.

Nejrychlejší a největší pomoc - 30 milionů dolarů - zatím poskytlo Japonsko. Na vlastní kůži totiž zažilo několik podobných katastrof, a proto také zavedlo důmyslný varovný systém. Celkem se finanční injekce ze všech států vyšplhala na několik miliard dolarů.

OSN odhaduje, že třetina až polovina obětí katastrofy byly děti. Právě děti do čtrnácti let totiž tvoří v Asii skoro polovinu populace. Proto putuje půlka z desetimilionové české vládní pomoci právě k nim. Peníze bude rozdělovat Dětský fond OSN. Jak bude pět milionů korun využito, to Radiožurnálu řekla ředitelka českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba.

"Humanitární situace je v této chvíli zřejmě nejhorší na Srí Lance a v Indonésii. Právě na Srí Lanku půjde humanitární pomoc; částka pět milionů korun UNICEF umožňuje pořídit soupravy pro dezinfekci a přepravu vody přibližně pro 13 tisíc rodin a navíc můžeme poskytnout kompletní krizové očkování pro 3350 dětí."

Očkování je důležité, protože postiženým regionům hrozí epidemie. V oblastech nejde elektřina, není pitná voda, nefunguje skoro nic. Na Srí Lance voda spláchla i nášlapné nálože ze známých minových polí. Kde teď jsou, nikdo neví. Jedno je ale jisté - jihovýchodní Asii hrozí humanitární katastrofa.

Nejhorší situace je na jihu Srí Lanky ve městě Gallé, kde má Český rozhlas zvláštního zpravodaje Roberta Mikoláše.

Na jedné straně města srovnaná se zemí, tisíce obětí, které jsou pohřbívány od rána do večera, mrtví ležící na ulicích a místní odkázaní většinou jen sami na sebe; na druhé straně pak stovky zahraničních turistů snažících se jakýmkoli způsobem dopravit se z postižených oblastí na letiště v Colombu, mnozí zranění, potlučení, bez dokladů a letenek, oblečení jen v tom, co měli na sobě v čase pohromy.

Další ale zůstávají na pobřeží a marně čekají na letadlo či vrtulník, kterým by se dostali do hlavního města. Mezi nimi i skupina českých turistů ubytovaných v městečku Uvanatuna. Docházejí jim potraviny i voda. A jak řekl Českému rozhlasu jejich průvodce Radek, pohřešují i dva turisty.

Z ostrova se v úterý do České republiky vrátila první skupina turistů. Podrobnosti o návratu zde. Šest českých občanů je v péči lékařů thajských nemocnic. Tři byli hospitalizováni s vážnými zraněními, jako jsou komplikované zlomeniny a hluboké řezné rány. Jak Radiožurnálu potvrdil náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda, seznam Čechů, se kterými se nepodařilo navázat spojení čítá stále několik desítek jmen.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Petra Lazáková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme