Země, které nechtějí spolupracovat, nemají právo zdržovat. Macron volá po vícerychlostní Evropě

K vytvoření vícerychlostní Evropy vyzval v úterý ve svém projevu na pařížské univerzitě Sorbonně francouzský prezident Emmanuel Macron. Členské země Evropské unie by podle jeho představ měly prohloubit spolupráci v zahraniční a migrační politice, bezpečnosti i obraně. Země platící společnou měnou euro by měly mít společný rozpočet a společného ministra financí, řekl rovněž Macron.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž (Aktualizováno: 22:18 26. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron | Zdroj: Reuters

Evropská unie je v současnosti „příliš slabá, příliš pomalá a příliš nevýkonná", řekl Macron, který navrhl řadu konkrétních opatření, jak unii reformovat. Ve zvládání migrace by podle jeho představ měl pomáhat evropský azylový úřad, v boji proti terorismu a kriminalitě evropská prokuratura, obranu Evropské unie by měly posílit společné intervenční síly, společný obranný rozpočet a společná doktrína. K posílení evropského ducha by dopomoci dvě desítky nových evropských univerzit.

Přestavět EU, poslouchat občany: Emanuel Macron chce zachránit Evropu před 'sebevraždou'

Číst článek

V hospodářské oblasti Macron vyzval ke zdanění finančních transakcí na úrovni Evropské unie a žádal také účinnější ekologický boj pomocí spravedlivé uhlíkové daně, která by se dotkla i výrobců ze zemí mimo unii. Země eurozóny by měly mít společný rozpočet a společného ministra financí.

Francouzský prezident vybídl rovněž ke vzniku agentury pro inovace, která by podporovala rozvoj v elektronice a přitahovala talenty v oboru. Vyslovil se pro boj proti sociálnímu dumpingu v EU, a to i směrnicí o vyslaných pracovnících, o které před časem jednal s představiteli několika unijních zemí včetně Česka. Macron by si také přál spustit diskusi o stanovení evropské minimální mzdy a úrovni sociálních dávek.

Reformovat by chtěl francouzský prezident i evropské instituce. Evropská komise by měla mít podle jeho představ patnáct členů místo současných osmadvaceti. Polovinu Evropského parlamentu by chtěl volit z mezinárodních kandidátek.

Macronových sto dní v Elysejském paláci. Třetina Francouzů je zklamaná, ukazuje průzkum

Číst článek

Ve svém projevu Macron hovořil o „vícerychlostní Evropě". Země, které nemají zájem se podílet na spolupráci v některých oblastech, nemají podle něj právo zdržovat ostatní. Rozhodující silou pro změny v EU bude francouzsko-německý tandem, uvedl. V reformované EU bude mít podle něj opět své místo i Británie, která se loni rozhodla blok opustit.

V projevu Macron odsoudil evropské politiky, kteří dopustili, aby se o přínosu Evropské unie začalo pochybovat.

Kouřová clona

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v první reakci na twitteru označil Macronův projev za „velmi evropský". „Teď ještě zbývá přesvědčit Německo," poznamenal o prezidentových plánech list Le Figaro. Německo přitom v nadcházejících týdnech čeká složité sestavování koaliční vlády čtyř stran po nedělních volbách.

Junckerova pravá ruka Martin Selmayr k tomu doplnil, že až na některé detaily se názory francouzského prezidenta a šéfa Evropské komise shodují. Juncker už dříve odmítl Macronou vizi rozpočtu pro eurozónu, podporuje ale společného ministra financí.

Macronův impulz k reformě unie ocenili také lídři proevropských frakcí v Evropském parlamentu. Naopak spolupředseda tamních konzervativců Ryszard Legutko označil jeho projev za kouřovou clonu, která má zakrýt nedostatek řešení pro výzvy dnešní Evropy.

Filip Nerad, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme