Země s vlastní měnou si vymohly účast na některých summitech států eurozóny

Česko a další země s vlastní měnou se budou účastnit některých zvláštních summitů eurozóny. Týká se to těch států, které podepíší připravovanou evropskou smlouvu o rozpočtové zodpovědnosti. Vyplývá to z posledního návrhu textu smlouvy, který má Radiožurnál k dispozici. Podle vysoce postaveného zdroje to na schůzce premiérských vyjednavačů v Bruselu prosadili hlavně Češi, Poláci a Švédi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurozóna. Ilustrační foto

Eurozóna. Ilustrační foto | Foto: European Commission Audiovisual service

Eurozóna se původně chtěla scházet samostatně s vyloučením států s vlastní měnou. Ty ale do návrhu nové smlouvy prosadily svou účast u všech jednání, která se budou dokumentu nějakým způsobem týkat.

Polsko si v minulých dnech účast na vrcholných summitech eurozóny kladlo jako podmínku pro to, aby smlouvu podepsalo. K jeho požadavku se přidalo i Česko. Chystaná rozpočtová smlouva zpřísňuje pravidla pro hospodaření států s eurem.

Článek 12 odstavec 6 připravovaného dokumentu uvádí: ‚Za účelem diskuse o zvláštních otázkách týkajících se naplnění této smlouvy předseda Euro summitu pozve, kde to bude vhodné, a minimálně jednou ročně, na summit eurozóny hlavy států nebo šéfy vlád těch smluvních stran, jejichž měnou není euro a které ratifikovaly tuto smlouvu‘.

Podle svých zastánců by měla do budoucna zabránit opakování současné dluhové krize. Text mají v pondělí na summitu v Bruselu definitivně schválit lídři členských zemí Unie.

O české účasti má podle vlády rozhodnout referendum. To by se pravděpodobně konalo při našem eventuálním vstupu do eurozóny.

Česko si podle zdrojů Radiožurnálu v této souvislosti vymohlo změnu článku 15 smlouvy. Ten původně mluvil o tom, že pozdější přistoupení další země ke smlouvě by musely odsouhlasit její signatáři. Nové znění teď mluví jen o tom, že smlouva zůstane otevřená dalším zemím Evropské unie, aby se k ní mohly připojit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní tajemník pro evropské záležitosti při úřadu vlády Vojtěch Belling mluví o přístupu Česka na jednání některých vrcholných schůzek zemí eurozóny ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3

„Na schůzkách bychom za současného znění smlouvy byli až poté, co ratifikujeme. Nutno říci, že se společně s polskými a švédskými kolegy snažíme změnit i tuto podmínku, aby to platilo rovnou po podpisu. Nicméně otázka referenda, která se u nás v posledních dnech hodně probírá, se týká až referenda o vstupu do eura, nikoliv o ratifikaci této smlouvy. To znamená, že tuto smlouvu by pravděpodobně mohl ratifikovat, respektive přijmout souhlas s ratifikací, parlament," řekl Radiožurnálu státní tajemník pro evropské záležitosti při úřadu vlády Vojtěch Belling.

Dodal, že ratifikaci následně provádí prezident republiky.

„Takže tam by k té časově prodlevě nemuselo dojít, samozřejmě za předpokladu, že se Česká republika rozhodne tu smlouvu vůbec podepsat,“ uvedl Vojtěch Belling.

Ondřej Houska, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme