Země v Indickém oceánu požadují varovný systém před tsunami

Nemoce - to je teď největší hrozba pro pět milionů lidí ve zdecimovaných oblastech jihovýchodní Asie. Světová zdravotnická organizace varuje před průjmy, břišním tyfem, malárií, cholerou, horečkou dengue, zápalem plic a tuberkulózou. Na zajištění základních potřeb k prevenci bude potřeba asi 60 milionů dolarů. V indonéské Jakartě se sešli zástupci 26 států na dárcovské konferenci o pomoci zemím postiženým zemětřesením a následnými vlnami tsunami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pomoc rozdávaná z vrtulníku

pomoc rozdávaná z vrtulníku | Foto: EPA

Zatím slíbily vlády vyspělých států přes 4 miliardy dolarů na obnovu oblastí zničených přírodní katastrofou. Účastníci konference zopakovali své sliby finanční pomoci postiženým oblastem a vyslovili souhlas se zmrazením splátek dluhů zemí zasažených katastrofou.

Generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval dárce k okamžitému příspěvku v podobě 977 milionů dolarů na zajištění nejzákladnějších potřeb asi 5 milionů obyvatel jihovýchodní Asie. Jde především o dodávky potravin a nezávadné vody. Připomněl účastníkům konference, že je třeba zabránit, aby ke 150 tisícům obětí neštěstí přibyly další způsobené nemocemi a strádáním.

"Myslím, že všichni zde shromáždění představitelé si to uvědomují a udělají vše, co mohou, aby pomohli těm, co jsou v nouzi a obnovili život ve společnostech, které byly pohromou zasaženy," řekl Kofi Annan.

Účastníci konference také podpořili návrh indonéského prezidenta Susila Bambanga Yudhoyona na vybudování systému včasného varování před tsunami v Indickém oceánu. Podle něj nejde jen o technickou otázku: "Mluvíme tu o vzdělání místních obyvatel, koordinaci vlád a sdílení informací. Samozřejmě jde i o technologické vybavení, které je k tomu potřeba."

V donátorství je ze států nejštědřejší Austrálie

muž si odnáší pytel s humanitární pomocí | Foto: ČTK/AP

Dárcovské státy nepřijaly žádné finanční závazky vůči zemím postiženým katastrofou. Jde jen o sliby. Mezi státy vede pomyslný žebříček dárců Austrálie se slibem poskytnout 815 milionů dolarů.

Velkou pomoc nabízí podle naší bruselské zpravodajky Pavly Kvapilové také Evropská Unie. Sto milionů eur na bezprostřední humanitární pomoc, dalších 350 milionů na zotavení oblasti, jinými slovy na dlouhodobé projekty a rekonstrukci - to jsou nejnovější sumy, které dnes za evropskou exekutivu oznámil její šéf Barroso. K těmto penězům, které mají proudit přes Evropskou komisi a které má schválit Evropský parlament je ale třeba připočítat i sliby jednotlivých členských zemí EU. Celková unijní pomoc se tak už vyšplhá k částce kolem 1,5 miliardy eur.

Češi vybrali přes 125 milionů korun

Ve veřejných sbírkách se už pro postiženou oblast vybralo přes 125 milionů korun. Humanitární organizace už plánují na co peníze použijí. Adra chce mimo jiné podporovat rybáře v postižené oblasti, kteří přišli o lodě a tím pádem i o obživu. Katolická charita se zaměří i na sirotky.

Humanitárním organizacím se velmi osvědčili krátké dárcovské textové zprávy. Do dnešního odpoledne jich lidé poslali přes milion sto tisíc. Kromě Adry má SMS sbírku už také společnost Člověk v tísni. Podle ministra Svobody by si stát ani v budoucnu neměl nechávat daň z esemesek a stejně jako v případě sbírky pro jihovýchodní Asii by ji měl vracet humanitárních organizacím. Novelu by podle něj mělo připravit ministerstvo financí. To už začalo jednat s mibilními operátory a s neziskovým sektorem. Žádné rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Milan Kopp, Pavel Novák, Helena Šulcová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme