Země V4 nabídly NATO podíl na budování ‘chytré obrany‘

Severoatlantická aliance chce v době rozpočtových škrtů zajistit kolektivní obranu levněji. Má k tomu pomoci projekt smart defence, tedy chytrá obrana. O jeho podobě jednali na schůzce v Bruselu ministři obrany a zahraničí členských zemí NATO. Svůj podíl na budování chytré obrany dnes nabídly státy Visegrádské čtyřky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg a ministr obrany Alexandr Vondra na jednání NATO v Bruselu

Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg a ministr obrany Alexandr Vondra na jednání NATO v Bruselu | Zdroj: ČTK

Odpovědnost za silné NATO. Tak se jmenuje deklarace, kterou dnes ministři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska předali generálnímu tajemníkovi Aliance. Země V4 v ní nabídly svoje schopnosti a znalosti, ve kterých vynikají a na které se chtějí specializovat.

To přesně odpovídá smyslu chytré obrany. Jde o to, aby si každá země nebudovala veškeré obranné kapacity, ale sdílela je s okolními státy, nebo je dala k dispozici ostatním.

Státy, které se účastní nějakého konkrétního projektu, se pak také podělí o náklady na něj.

Země Visegrádu navrhují, že mohou přispět například v ochraně proti chemickým a biologickým zbraním nebo v zajišťování zdravotnických služeb. Česko má také například zkušenosti s výcvikem pilotů vrtulníků a slovenští ženisté jsou velmi dobří ve zneškodňování min.

O podobě projektu chytré obrany rozhodne květnový summit NATO v Chicagu.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme