Země V4 založí skupinu Přátelé Schengenu. Chtějí udržet volný pohyb lidí uvnitř EU

Visegrádská čtyřka chce v Evropské unii bojovat za zachování schengenského prostoru a zabránit jeho omezování. Dohodli se dnes na tom v Praze premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit visegrádské čtyřky a Jižní Koreje. Zleva na tiskové konferenci jsou maďarský premiér Viktor Orbán, Pak Kun-hje, Bohuslav Sobotka, Beata Szydlová a Robert Fico | Foto: Filip Jandourek

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD chce V4 pro tento cíl získat i další členské země.

„Budeme chtít iniciovat v rámci EU širší uskupení zemí, které jsme pracovně nazvali Přátelé Schengenu. Cílem tohoto uskupení by mělo být zdůraznit náš společný zájem na ochraně vnější schengenské hranice a zachování schengenského prostoru,“ řekl Sobotka.

Sobotka také uvedl, že země visegrádské čtyřky nepřipustí, aby se prostor bez vnitřních hranic rozpadl na „minischengeny“. Právě nápady na vytvoření užší skupiny zemí s volným pohybem obyvatel se v posledních týdnech ozývají hlavně z Nizozemska.

Například ministr financí Jeroen Dijsselbloem nedávno kritizoval hlavně středoevropské země za jejich neochotu pomoct ostatním státům čelit uprchlické krizi. To podle něj není v zóně volného pohybu trvale možné a jedním z výsledků by mohlo být právě zmenšení Schengenu.

Země visegrádské čtyřky ale vidí problém jinde – slovenský premiér Robert Fico dnes kritizoval hlavně Řecko, které podle něj neplní své povinnosti při ostraze vnější hranice Evropské unie.

„Nemůžeme tolerovat, že jsou tu země, které důsledně nedodržují pravidla Schengenu a svojí laxností umožňují další a další příliv obrovského počtu migrantů, často bez kontroly,“ upozornil Fico.

Schengenský prostor | Foto: Český rozhlas

mka, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme