Země Visegrádské čtyřky a Benelux nejsou nepřátelé, řekl ministr zahraničí Lucemburska

O migranty přicházející do Evropy se musí podělit víc unijních států než dosud. V Praze to prohlásil ministr zahraničí Lucemburska Jean Asselborn.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn | Foto: European Parliament

Pražská schůzka Česka, Maďarska, Polska a Slovenska se zástupci Beneluxu předcházela začátku slovenského předsednictví v Evropské radě. Slovenská vláda má k přijímání migrantů dlouhodobě odmítavý postoj.

Podle Asselborna by ale půlrok pod slovenským vedením mohl unii v otázce migrace pomoct. „Předsednictví někdy vytvoří zvláštní pozitivní impulz. Neříkám, že Slovensko migraci rovnou vyřeší, mohlo by ale přinést nové nápady, hlavně pokud jde o přerozdělování migrantů,“ navrhl Asselborn.

Podle něj země Visegrádské čtyřky a Beneluxu nejsou nepřáteli. „Bez solidarity to ale nepůjde. Žádný stát v Evropě by na tohle neměl zůstat sám,“ zdůraznil s odkazem na uprchlickou krizi.

Asselborn tak mírnil své dřívější prohlášení. Začátkem května uvedl v německém deníku Aachener Nachrichten, že dostává záchvaty, když slyší země Visegrádu mluvit o tom, že nemají tradici v přijímání uprchlíků.

Visegrádská skupina odmítá uprchlické kvóty navržené Evropskou komisí

Číst článek

V pondělí už tvrdil, že rozpory v otázce migrace sice trvají, ale V4 i Benelux jsou součástí jedné unie a jejich úkolem je najít řešení problému.

"Neodjíždíme z Prahy s tím, že bychom měli nějaké společné řešení, ale byli jsme s to prodiskutovat naše názory," řekl k pondělní schůzce Asselborn, jehož země momentálně Beneluxu předsedá. Benelux tvoří Belgie, Nizozemsko a Lucembursko.

Země Visegrádu a Beneluxu spolu budou jednat častěji

Jádrem sporu mezi V4 a dalšími zeměmi EU je odmítavý postoj Visegrádu k přerozdělování statisíců migrantů podle kvót. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v roli zástupce předsednické země V4 doplnil, že názory na migraci se v otázce kvót různí, ale považuje za důležité, že i tak jsou obě strany schopny spolu o svých pozicích jednat.

Společné schůzky ministrů zahraničí Beneluxu a Visegrádu by se v budoucnu měly stát tradicí. Podle Zaorálka bylo dnešní setkání jejím počátkem a další jednání ve stejném formátu nebo na úrovni vysoce postavených zástupců ministerstev se budou konat také v následujícím roce. Oproti původnímu plánu chyběli na dnešní schůzce v Praze ministři zahraničí Polska, Slovenska a Nizozemska, kteří vyslali své zástupce.

Kromě migrace byla tématem jednání také problematika evropské sousedské politiky se zaměřením na Východní partnerství, Rusko, bezpečnostní politika a NATO nebo britské referendum o setrvání v EU.

ČTK, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme