Země Visegrádské čtyřky se shodly na vzniku společné vojenské jednotky

Do roku 2016 má začít fungovat společná bojová jednotka zemí Visegrádské čtyřky. Premiéři Polska, Slovenska, Česka a Maďarska o tom jednali na summitu v Budapešti. Bojová jednotka má čítat na 3000 vojáků a má být příspěvkem zemí Visegrádské čtyřky pro vojenské síly rychlé reakce Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři zemí visegrádské skupiny na summitu v Budapešti

Premiéři zemí visegrádské skupiny na summitu v Budapešti | Zdroj: Reuters

„Není to iniciativa samotných zemí Visegrádu. Je to věc, kterou dlouhodobě dohadují členové Evropské unie, protože dlouhodobě pociťovaly menší akceschopnost zemí Evropské unie ve formování a případném použití takových jednotek. My jsme se k tomu zavázali,“ upřesňuje premiér České republiky v demisi Jiří Rusnok, proč společná bojová jednotka vznikla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Jiří Rusnok v Hlavních zprávách okomentoval výsledky budapešťského summitu zemí Visegrádské čtyřky

Jednotka bude podle Rusnoka schopná okamžitého zásahu na území Evropské unie i v misích, které EU schválí. O nasazení vojáků by podle něj rozhodovala Rada EU, tedy premiéři a hlavy států členských zemí.

O společných obranných kapacitách má jednat prosincový summit EU. „Česká republika na jednání půjde s tím, že jsme připraveni mít naší jednotku nejen pro rok 2016, ale nabízíme, pokud bude zájem, aby byla akceschopná, řekněme, v opakovaných cyklech tříletých nebo pětiletých. Jsme připraveni přizvat k tomu postupně i jiné členské státy, zejména nové jako Slovinsko, Chorvatsko a tak dále, a podílet se na našich společných akcích, protože jde o naší společnou obranu a svobodu,“ dodal Rusnok.

Společnou jadernou bezpečnost země Visegrádu odmítly

Země Visegrádské čtyřky také nechtějí změnit svá pravidla jaderné bezpečnosti, která by se měla upravit v rámci směrnice Evropské komise. Podle slovenského předsedy vlády Roberta Fica je jaderná bezpečnost věcí národní suverenity a rozhodovat by o ní měl pouze stát.

Hostitel summitu, maďarský premiér Viktor Orbán, mezi konkrétními výsledky setkání vyzdvihuje na prvním místě vojenskou spolupráci. Zároveň ale dodává, že se musí respektovat reálné možnosti. Visegrádské země podle něj přesně vědí, na co mají peníze, a dnešní vývoj nedovoluje zvyšovat vojenské výdaje.

Podle pozorovatelů půjde tedy spíše o rozumnější a harmonizované využití dosavadních výdajů, například formou společného pořizování vojenského materiálu.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme