Zemědělci z nových zemí EU mají šanci na lepší podmínky

Zemědělská politika Evropské unie má být počínaje rokem 2013 vstřícnější vůči zemědělcům z nových členských států, alespoň co se týká výše dotací. Unie sice podle listopadového návrhu Evropské komise dotace zcela nesjednotí, ale každý farmář v EU získá záruku horního stropu dotací. Neměl by dostat méně než určité procento z průměrné sazby pro celou Evropskou unii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Veleba

Jan Veleba | Foto: Marián Vojtek

Zástupci nevládních zemědělských organizací ze sedmi nových členských zemí EU včera a dnes jednali v Brně o tom, jaké zaujmou k návrhům Bruselu stanovisko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba mluví ve Světě o durhé na rádiu Česko o zemědělské politice EU.mp3

„Přijali jsme deklaraci, v níž jsme se sjednotili na své pozici k materiálu, který 17. listopadu vydala Evropská komise. Je to první pozice EK k reformě společné zemědělské politiky, která není znovu stejná pro staré země nové země,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

Dodal, že je třeba vyčkat, až se k rámcové pozici budou precizovat jednotlivé body a až se k nim budou přidávat data, čísla a údaje.

„Není jasné, zda v roce 2014, což je první rok nového rozpočtového období Evropské unie, to bude tak, že by dotace šly jenom z Bruselu. Já se domnívám, že tam bude možnost dotací i z národních rozpočtů. Tam právě jde o to, aby přestala soutěž národních rozpočtů.

Dodal že čeští zemědělci se rok co rok „perou s vládou“ o dorovnání, ale i když ho vybojovali, v přepočtu na hektar obdělávané půdy to byla sotva třetina toho, co dostávali Němci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Veleba mluví o závěrech jednání zemědělských organizací v pořadu Stalo se dnes.mp3

„Pokud budou přímé platby vypláceny podle regionů, jak je tam jasně napsáno, tak to nebrání tomu, že tam třeba může být hypoteticky dvojnásobný rozdíl,“ řekl Jan Veleba.

Doplnil, že čeští zemědělci musejí začít okamžitě lobbovat mezi poslanci Evropského parlamentu. Důvodem je skutečnost, že chtějí spravedlivé podmínky pro všechny zemědělce v EU.

Společné zemědělské politice podle Jana Veleby brání to, že staré země EU mají výhodnější podmínky a nechtějí o tyto „historické výhody“ přijít a dál chtějí své farmáře nadstandardně podporovat. Nové země na takovou podporu nemají peníze.

Martina Mašková, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme