Brusel chce podpořit menší zemědělce. Limity na přímé platby by se dotkly Agrofertu a dalších velkých firem

V přepočtu přes 150 miliard korun by mohli získat čeští zemědělci z evropských fondů v letech 2021 až 2027. Podle informací Radiožurnálu to v pátek navrhne Evropská komise. Pro české zemědělce tak vyčlenila o necelých pět procent méně než v současném rozpočtovém období. Mnohem citelněji se jich ale mohou dotknout navržené limity na přímé platby.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklizeň obilovin bude letos o zhruba 13 procent nižší než loni, vyplývá to z odhadů Českého statistického úřadu.

Zemědělství (ilustrační foto) | Foto: Marc Wieland | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Každý zemědělský podnik bude moct podle návrhu dostat v přepočtu ročně maximálně 1,5 až 2,5 milionu korun. Komise tím chce podpořit co největší počet malých a středních farmářů.

To by ale mělo výrazný dopad na české zemědělství. To je v unii výjimečné vysokým podílem velkých agrárních firem, které také tradičně získávají i nejvíc evropských peněz. Českou jedničkou v této oblasti je holding Agrofert.

Cena řepky klesá, zemědělcům se přestává vyplácet. Nemáme ji čím nahradit, říkají

Číst článek

Pokud návrh schválí členské země a Evropský parlament, mohou tak tyto velké zemědělské podniky přijít o značnou část současných unijních dotací.

Odstranění stropů

Roční limity na přímé platby mají být v daném rozmezí odstupňovány do čtyř úrovní. Jejich dopady mají zmírnit výjimky, jako nezapočítávání nákladů na mzdy nebo sociální pojištění zaměstnanců. Mzdové výdaje v českém zemědělství jsou ve srovnání se zbytkem unie nadprůměrné.

Vláda v demisi Andreje Babiše z hnutí ANO v unii usilovala o odstranění těchto stropů na přímé platby zemědělcům. Její předseda je bývalým majitelem společnosti Agrofert, kterou loni převedl do svěřenského fondu.

K významným příjemcům zemědělských dotací patří také koncern Úsovsko, který vedl současný ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO). Ten část svých akcií před vstupem do vlády převedl na manželku.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme