Zemětřesení v Číně. Na severozápadě země zemřelo nejméně 118 lidí, záchranné práce komplikuje mráz

Nejméně 118 lidí zemřelo při pondělním zemětřesení na severozápadě Číny, kde záchranáři v mrazivých podmínkách pátrají po možných přeživších. Informují o tom v úterý tiskové agentury s odvoláním na čínská státní média. Živel o síle 6,2 stupně udeřil v provinciích Kan-su a Čching-chaj kde zničil mnoho domů, některé silnice a zranil více než pět stovek lidí.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum zemětřesení se nacházelo v provincii Kan-su

Centrum zemětřesení se nacházelo v provincii Kan-su | Zdroj: Profimedia

Centrum zemětřesení se nacházelo v provincii Kan-su, která leží u hranic s Mongolskem. Epicentrum otřesů bylo v její jižní části, přibližně sto kilometrů jihozápadně od provinční metropole Lan-čou, nedaleko hranic s provincií Čching-chaj.

Jejich ohnisko se nacházelo v relativně malé hloubce deseti kilometrů pod povrchem. Otřesy podle agentur poničily řadu budov, z nichž se lidé pokoušeli utéci na ulici. Americká geologická služba USGS udává, že otřesy měly sílu 5,9 stupně.

Extrémní počasí zabilo 21 běžců. Čínský soud poslal organizátory ultramaratonu do vězení

Číst článek

Podle mluvčího úřadu krizového řízení Kan-su zemřelo v této provincii nejméně 105 lidí, dalších 397 bylo zraněno a 16 z nich je v kritickém stavu. Zbytek obětí a dalších 140 zraněných registrovali v provincii Čching-chaj.

Záchranné práce komplikuje mrazivé počasí s teplotami sahajícími až pod minus deset stupňů. Problémem je i nedostatek lidí. Záchranáři shánějí na vyprošťování z trosek v Kan-su přinejmenším 300 lidí, uvedla stanice BBC.

Číně už pomoc nabídla tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, která vyjádřila Pekingu soustrast. Její země již letos vyslala záchranáře po ničivém zemětřesení do Turecka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme