Zemětřesení na indonéském ostrově Sulawesi má 35 obětí a přes 600 raněných. Cunami ale nehrozí

Nejméně 35 lidí zemřelo následkem zemětřesení o síle 6,2 stupně, které v noci ze čtvrtka na pátek místního času zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. Zraněných je přes 600, úřady však stále zjišťují rozsah škod a počet mrtvých.

Jakarta (Aktualizováno: 11:00 15. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve městě bylo poničeno několik budov a jsou přerušeny dodávky elektrického proudu

Ve městě bylo poničeno několik budov a jsou přerušeny dodávky elektrického proudu | Zdroj: Reuter

Epicentrum zemětřesení, které udeřilo v pátek krátce před 1.30 místního času (ve čtvrtek 19.30 SEČ), se nacházelo šest kilometrů od města Majene a ohnisko v hloubce deseti kilometrů, uvedla agentura Reuters. Podle agentury AP bylo ohnisko v hloubce 18 kilometrů.

Úřady nevydaly varování před vlnou cunami, zemětřesení však způsobilo četné sesuvy půdy. O několik hodin dříve zasáhlo stejnou oblast zemětřesení o síle 5,9 stupně a celkově seismologové napočítali 26 následných okresů.

Několik tisíc obyvatel opustilo kvůli několikavteřinovému chvění půdy své domovy. Úřad pro odstraňování následků katastrof uvedl, že ve městě Majene bylo poničeno nejméně 300 budov a jsou přerušeny dodávky elektrického proudu. Do provizorních přístřešků bylo evakuováno na 15 000 osob.

Update: Death toll rises to eight following quake in Indonesia's Sulawesi; Expert warns aftershocks could trigger possible tsunami aje.io/te4c3

06:09 – 15. 01. 2021

32 43

Šéf úřadu pro řešení katastrof v provincii Západní Sulawesi oznámil, že v Majene a sousedním městě Mamuju přišlo o život 35 lidí a počet obětí bude zřejmě stoupat s tím, jak budou záchranáři prohledávat sutiny. Zraněných je v Majene 637, v Mamuju další více než dvě desítky.

V oblasti na některých místech nefunguje telekomunikační spojení, spadlo několik mostů a také část nemocnice. Pod jejími ruinami zůstalo víc než deset pacientů a zdravotníků, po nichž se pátrá. Přeživší pacienti byli přemístěni do nouzového stanu.

Na jedné z videonahrávek zveřejněných úřadem pro řešení katastrof je vidět dívku uvázlou pod troskami domu, která křičí o pomoc a sděluje, že zpod sutin slyší i další členy rodiny. „Prosím, pomozte mi, to bolí,“ říká dívka záchranářům. Podle nich bude k vysvobození dívky zapotřebí bagr.

Indonésie a jejích 17 000 ostrovů a ostrůvků leží na rozhraní tří velkých tektonických desek, a zemětřesení jsou zde proto častá. V roce 2018 Sulawesi zažilo silné zemětřesení a následnou ničivou vlnu cunami, která si vyžádala přes 2000 obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme