Západ a jih Íránu zasáhla dvě zemětřesení, otřesy pocítili až v Bagdádu

Írán zasáhla dvě zemětřesení. První a slabší otřesy o síle 5,1 stupně postihly v noci jihoíránskou provincii Kermán. Ráno pak západní provincii Kermánšáh blízko hranice s Irákem zasáhlo zemětřesení o síle 5,6 stupně, otřesy byly cítit až v Bagdádu. Na obě místa byli vysláni záchranáři. Ani v jedné z lokalit zatím nejsou hlášeni mrtví. Informovala o tom agentura Reuters.

Teherán (Aktualizováno: 9:37 11. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Zemětřesení zasáhlo město Súmár, které leží na rozhraní provincií Kermánšáh a Ílám. Zatím nebyli hlášeni žádní mrtví či zranění," uvedl představitel místních úřadů. Otřesy byly kolem 10.00 místního času (8.00 SEČ) cítit i v Bagdádu.

Jiné zemětřesení o síle 5,1 stupně postihlo v noci na dnešek také jihoíránskou provincii Kermán. Zemětřesení, které mělo ohnisko v hloubce deseti kilometrů, postihlo vesnici Hodžedk, která leží asi 700 kilometrů jihovýchodně od Teheránu. Místní obyvatelé vyběhli ze svých domů v obavách z dalších otřesů. Žádné oběti však hlášeny nejsou.

Provincii Kermán v uplynulých měsících postihlo několik zemětřesení o síle čtyři až 6,2 stupně.

Írán se nachází nad několika liniemi seizmických zlomů, zemětřesení jsou tam proto častá.

V listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 7,3 stupně. V důsledku katastrofy přišlo o život více než 600 lidí a 9000 dalších bylo zraněno. Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahynulo nejméně 26 000 lidí. Srovnáno se zemí tehdy bylo historické město Bám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme