Západ a jih Íránu zasáhla dvě zemětřesení, otřesy pocítili až v Bagdádu

Írán zasáhla dvě zemětřesení. První a slabší otřesy o síle 5,1 stupně postihly v noci jihoíránskou provincii Kermán. Ráno pak západní provincii Kermánšáh blízko hranice s Irákem zasáhlo zemětřesení o síle 5,6 stupně, otřesy byly cítit až v Bagdádu. Na obě místa byli vysláni záchranáři. Ani v jedné z lokalit zatím nejsou hlášeni mrtví. Informovala o tom agentura Reuters.

Teherán (Aktualizováno: 9:37 11. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Zemětřesení zasáhlo město Súmár, které leží na rozhraní provincií Kermánšáh a Ílám. Zatím nebyli hlášeni žádní mrtví či zranění," uvedl představitel místních úřadů. Otřesy byly kolem 10.00 místního času (8.00 SEČ) cítit i v Bagdádu.

Jiné zemětřesení o síle 5,1 stupně postihlo v noci na dnešek také jihoíránskou provincii Kermán. Zemětřesení, které mělo ohnisko v hloubce deseti kilometrů, postihlo vesnici Hodžedk, která leží asi 700 kilometrů jihovýchodně od Teheránu. Místní obyvatelé vyběhli ze svých domů v obavách z dalších otřesů. Žádné oběti však hlášeny nejsou.

Provincii Kermán v uplynulých měsících postihlo několik zemětřesení o síle čtyři až 6,2 stupně.

Írán se nachází nad několika liniemi seizmických zlomů, zemětřesení jsou tam proto častá.

V listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 7,3 stupně. V důsledku katastrofy přišlo o život více než 600 lidí a 9000 dalších bylo zraněno. Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahynulo nejméně 26 000 lidí. Srovnáno se zemí tehdy bylo historické město Bám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme