Jižní Kalifornii zasáhlo druhé silné zemětřesení během pár dnů. Můžou následovat další

Jih Kalifornie v pátek večer místního času (v sobotu brzy ráno SELČ) zasáhlo další silné zemětřesení, které si vyžádalo četná zranění a způsobilo materiální škody. Americká geologická služba USGS uvedla, že podle předběžných měření mělo intenzitu až 7,1 stupně. Oblast zažila už ve čtvrtek nejsilnější zemětřesení za posledních 20 let s intenzitou 6,4 stupně. Po něm následovala série 1700 slabších následných otřesů, uvedla agentura AP.

Ridgecrest (Kalifornie) (Aktualizováno: 11:55 6. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silnice po čtvrtečním zemětřesení v Jižní Kalifornii | Foto: David McNew | Zdroj: Reuters

Po pátečním zemětřesení jsou hlášena četná zranění a řada požárů, sdělila mluvčí hasičů Megan Personová bez bližších podrobností. Zatím podle ní není známo, že by někdo přišel o život. Otřesy v zasažené oblasti také způsobily škody na budovách a pozemních komunikacích.

Jižní Kalifornii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za 25 let. Otřesy byly cítit stovky kilometrů daleko

Číst článek

Epicentrum se stejně jako ve čtvrtek nacházelo u města Ridgecrest v Mohavské poušti asi 240 kilometrů severovýchodně od Los Angeles. Otřesy trvaly asi půl minuty a cítit byly podle USGS nejen v Los Angeles, ale i v metropoli Kalifornie Sacramentu na severu státu a také směrem na jih až v Mexiku.

Jsou hlášena četná zranění a řada požárů, sdělila mluvčí hasičů Megan Personová bez bližších podrobností. Zatím podle ní není známo, že by někdo přišel o život. Otřesy, které začaly ve 20.19 místního času (05.19 SELČ), způsobily v zasažené oblasti škody na budovách a pozemních komunikacích.

Ředitel Kalifornského úřadu záchranných služeb Mark Ghilarducci novinářům řekl, že je hlášena řada požárů v domech, které způsobil především únik plynu z porušených potrubí. Poškozeno je podle něj leckde i vodovodní potrubí. Z městečka Trona přišla zpráva, že se zřítil jeden dům, ale škody v tomto místě mohou být mnohem větší.

Podle seismoložky Lucy Jonesové se jedná o sekvenci zemětřesení, uvedl deník Los Angeles Times. Odborník na zemětřesení Tom Heaton z Kalifornského technologického institutu deníku The New York Times řekl, že by byl překvapený, kdyby nenásledovala další.

Osmkrát víc energie

Při pátečním zemětřesení se podle Heatona uvolnilo asi osmkrát více energie než při čtvrtečním.

Patrné byly otřesy například na stadionu losangeleského basebalového týmu Dodgers, kde domácí tým právě hrál s hosty San Diego Padres. Nezdálo se, že by událost ovlivnila hráče, ale zato si jí všimli diváci sledující zápas v televizi, když jim poskakoval obraz.

Kalifornie je protkána tektonickými zlomy považovanými za nejaktivnější na světě. K nejnebezpečnějším v této oblasti patří zlom San Andreas, který protíná San Francisko a táhne se severně od Los Angeles ve vzdálenosti 65 kilometrů.

Podle Heatona jsou dvě nedávná silná zemětřesení lokální a není pravděpodobné, že existuje spojení se zlomem San Andreas. „Ale v této branži nerad říkám, že se něco nikdy nestane,“ dodal.

Epicentrum druhého zemětřesení

null

null

lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme