Zemětřesení na malajsijské hoře Kinabalu má nejméně 11 obětí

Nejméně 11 lidí zahynulo na nejvyšší hoře Malajsie Kinabalu při pátečním zemětřesení o síle 6,0 stupně. První informace mluvily o dvou mrtvých, místním horském vůdci a dvanáctileté singapurské dívce. Nález devíti dalších těl oznámilo podle agentury AP malajsijské ministerstvo turistiky. Po dalších osmi turistech záchranáři ještě pátrají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení na nejvyšší hoře Malajsie si podle dostupných zdrojů vyžádalo nejméně 11 obětí | Zdroj: ČTK

Zemětřesení způsobilo sesuvy půdy a pády kamenů, které zatarasily cestu dolů 137 turistům, kteří byli nuceni strávit dnešní noc na svahu hory, kde teplota klesá v nočních hodinách k nule stupňů Celsia.

Počáteční snahy urychleně evakuovat přeživší nebyly úspěšné, protože vrtulníky nemohly na hoře vysoké 4095 metrů kvůli špatnému počasí přistát.

Na pomoc turistům se proto vydali zaměstnanci místního přírodního parku a 32 horských vůdců. Některé zraněné se již podařilo dostat dolů, další lidé by mohli dorazit do základního tábora ráno.

V době zemětřesení byli na hoře turisté z 16 zemí, z nich se 52 během pátku dostalo dolů.

Otřesy půdy vycházely z hloubky deseti kilometrů a měly epicentrum ve státě Sabah na ostrově Borneo, 54 kilometrů od zmíněné hory.

Zemětřesení poničilo turistické chaty a další zařízení na hoře Kinabalu. Kvůli otřesům se také na hoře odlomila část skalního útvaru známého pod názvem Oslí uši.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme