Zemětřesení na pobřeží Turecka si vyžádalo dva životy na řeckém ostrově Kos

Řecký ostrov Kos zasáhlo zemětřesení o síle 6,7 stupně. Otřesy poničily hlavně budovy v historickém centru hlavního města ostrova. Při pádu některých z těchto domů zemřeli dva cizinci, podle řeckých médií šlo o občany Turecka a Švédska. Podle mluvčího cestovní kanceláře Fischer Jana Bezděka jsou čeští turisté na Kosu v pořádku. Nemocnice v tureckém letovisku Bodrum ošetřily podle agentury Reuters na 70 zraněných.

Athény (Aktualizováno: 9:29 21. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zbytek ostrova nemá žádný problém, jedině hlavní město,“ řekl starosta Giorgos Kyritsis. Počet zraněných podle Giorgose Halkidiose z místní správy přesáhl stovku. „Dva či tři jsou ve vážném stavu,“ dodal. Záchranáři prohledávají trosky, zda pod nimi nejsou uvězněni lidé, které otřesy zastihly uprostřed noci, a pomáhá i armáda. Dva lidé přišli o život v přístavním baru, kde se zřítil strop, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní zdravotníky a hasiče.

Češi jsou v pořádku, hlásí cestovní kanceláře

„Uprostřed noci, asi kolem půl druhé ráno, se nám začal třást apartmán. Co bylo přišroubované, drželo, ale cinkaly nám skleničky v koupelně. Do rána pak už byly cítit jenom slabší otřesy,“ řekla serveru iROZHLAS.cz turistka v letovisku poblíž města Mastichari Eva Sovková. Město Mastichari je vzdálené od hlavního města Kosu asi 32 kilometrů a od letiště 7 kilometrů.

„Zemětřesení jsem zaregistrovala okolo 1.30 ráno, padaly nám z poliček věci, ale to bylo spíš tím, že jsme byli ubytovaní ve třetím patře. Co mám informace, tak lidé například v přízemí toho tolik nepociťovali. Následně proběhla evakuace hotelu a kolem třetí ráno se za námi stavovala naše delegátka CK BlueStyle,“ popsala serveru iROZHLAS.cz turistka Barbora Hudečková. Ta trávila dovolenou v letovisku Kardamena vzdáleného od hlavního města zhruba stejně daleko jako letovisko Mastichari.

Klienti CK Exim Tours a Alexandria na Kosu a v Turecku jsou v pořádku. Problémy zatím nastaly v jednom z hotelů, který byl evakuován kvůli popraskaným zdem.

„V oblastech, kde jsou hotely, nemáme hlášené žádné výraznější škody, i díky tomu, že budovy jsou stavěné tak, aby zemětřesení uměly odolat,“ řekl pro Radiožurnál mluvčí cestovní kanceláře Jan Bezděk.

Várování před tsunami a dalšími otřesy

Jihozápadní pobřeží Turecka podle americké geologické služby USGS postihlo půlhodinu po středoevropské půlnoci silné zemětřesení o síle 6,7 stupně. Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) vydalo varování před přílivovou vlnou tsunami.

ESMSC odhadlo sílu zemětřesení zprvu na 6,6 stupně, později rovněž na 6,7 stupně. Epicentrum situovalo do vzdálenosti 12 kilometrů jižně od letoviska Bodrum. Ohnisko otřesů leželo v hloubce 10 kilometrů. Otřesy způsobily podle EMSC i malou přílivovou vlnu tsunami, a proto na twitteru doporučilo vyhnout se plážím a uchýlit se do bezpečí na výše položených místech. V Bodrumu poškodila několik obchodů vzedmutá hladina moře, kterou zaznamenali i na Kosu. Turecké úřady varovaly veřejnost před následnými otřesy.

V oblasti jsou zemětřesení poměrně častá. Minulý měsíc pobřeží na západě Turecka a řecký ostrov Lesbos postihlo zemětřesení o síle šesti stupňů, které si na Lesbu vyžádalo jednu lidskou oběť, deset zraněných a rozsáhlé hmotné škody. Jedinou obětí byla 57letá žena, kterou zavalily trosky jejího domu. V případě Turecka se otřesy dotkly turistického letoviska Izmir a jeho okolí.

Obě země zažily i horší katastrofy. Více než 600 lidí zemřelo na východě Turecka v říjnu 2011 při zemětřesení o síle 7,2 stupně. V roce 1999 dvě mohutná zemětřesení zabila na 20 000 lidí na hustě obydleném severozápadě Turecka. V témže roce v Řecku si 143 životů vyžádalo zemětřesení o síle 5,9 stupně, připomněla agentura Reuters.

vjb, rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme